Skip to main content

Sony podobno szykuje następcę Vity, ale dość nietypowego

Fani mogli liczyć na coś nieco innego.

W sieci pojawiły się doniesienia, jakoby Sony pracowało nad stworzeniem nowego handheldu, jednak wygląda na to, że urządzenie nie do końca jest tym, czego chcieliby fani. Następca Vity może wymagać stałego dostępu do internetu i posiadania PS5.

Przeciek pochodzi od znanego i sprawdzonego insidera Toma Hendersona, który już od jakiegoś czasu wspominał na swoim Twitterze, że słyszał to i owo o nowym przenośnym sprzęcie Sony. Najwyraźniej dziennikarz potrzebował nieco czasu na zebranie informacji, ale ostatecznie opublikował doniesienia na portalu Insider Gaming.

Zdaniem Hendersona urządzenie nosi nazwę kodową Q Lite i przypomina kontroler DualSense wyposażony w spory ekran LCD o przekątnej około 8 cali. Podobnie jak kontroler Sony, Q Lite ma oferować haptyczne wibracje i triggery adaptacyjne, a ponadto wyposażone jest w typowe dla handheldów przyciski głośności, głośniki czy gniazdo audio. Brzmi jak następca PS Vita, ale jest pewien haczyk - handheld prawdopodobnie nie dostanie dedykowanych gier.

Jak wynika z informacji pozyskanych przez insidera, Q Lite nie będzie typową konsolą przenośną i służyć będzie do strumieniowania rozgrywki z konsoli PlayStation 5. Henderson zaznacza, że nie chodzi o typową grę w chmurze, a funkcję Remote Play, czyli opcję zdalnego grania na posiadanej konsoli. Oznacza to również, że handheld nie nada się raczej do umilania czasu podczas wszystkich podróży, zwłaszcza jeśli nie zagwarantujemy sobie stabilnego dostępu do sieci z prędkością co najmniej 5 Mbps przy pobieraniu i wysyłaniu danych.

Urządzenie ma pozwolić na rozgrywkę w maksymalnej rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę, ale ma wymagać do tego stałego połączenia z internetem. Q Lite podobno znajduje się obecnie na etapie kontroli jakości i powinno trafić na rynek po premierze PS5 z odłączanym napędem, ale przed wydaniem PS5 Pro (o obu konsolach spekuluje się od dłuższego czasu). W okolicach premiery Q Lite mają też zadebiutować bezprzewodowe słuchawki Project Nomad i Project Voyager.

Zobacz także