Skip to main content

Serwisy VOD stracą miliardy przez piractwo. Są prognozy na najbliższe lata

Będzie tylko gorzej.

Nielegalne udostępnianie treści chronionej prawem autorskim wcale nie traci na popularności. Co więcej, prognozy wskazują, że piractwo nabierze tylko na sile w ciągu najbliższych lat w związku z czym dostawcy usług stracą miliardy dolarów.

Według raportu firmy badawczej Parks Associates - na które powołuje się portal Variety - do 2027 roku skumulowane straty platform streamingowych - typu chociażby Netflix, HBO Max i Disney+ - na rynku amerykańskim wyniosą 113 miliardów dolarów. Natomiast współczynnik piractwa wzrośnie z 22% w 2022 roku do 24,5% w 2027 roku.

Zaznaczmy, że USA ma teoretycznie największy problem ze wspomnianym procederem spośród wszystkich krajów świata, ale wynika to głównie z wielkości rynku. Z badań można również wywnioskować, że pandemia Covid-19 spotęgowała jeszcze bardziej rozkwit nielegalnych stron, które zaliczyły przyrosty odsłon o 31% w samym 2020 roku.

W kręgu zaintersowań piratów głównie znajdował się nowy prequel „Gry o tron”Zobacz na YouTube

Warto też przypomnieć ranking najczęściej piraconych seriali w 2022 roku w sieci BitTorrent. Na podium znalazły się takie produkcje jak „Ród smoka” od HBO Max i dwa tytuły od Amazon Prime Video - „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” oraz „The Boys”.

Jeśli chodzi o filmy, prym wiodą widowiska od Marvel Studios i DC Studios. Na szczycie listy znalazł się „Spider-Man: Bez drogi do domu”. Tuż za nim uplasował się „Batman” i „Doktor Strange w multiuniwersum obłędu”.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Zobacz także