Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Red Dead Redemption na uniwersytecie - wykładowca wykorzysta gry, by uczyć historii

Edukacja za pomocą zabawy.
  • Na amerykańskim uniwersytecie odbędą się wykłady z udziałem gier Red Dead Redemption
  • Tytuły posłużą do przedstawienia historii Stanów Zjednoczonych

Wykładowca amerykańskiego Uniwersytetu Tennessee ujawnił, że od jesieni zamierza wykorzystywać gry z serii Red Dead Redemption do nauki historii Stanów Zjednoczonych.

Profesor Tore Olsson przygotowuje serię wykładów o nazwie Red Dead America. W trakcie zajęć wraz ze studentami przyjrzy się historycznej autentyczności cyklu przygotowanego przez Rockstar Games, poruszając szereg kwestii i tematów z lat 1899-1911, podobno dobrze odwzorowanych w tytułach.

Wykładowca opowie o mitologii pogranicza i jej żywotności, ekspansji monopolu w kapitalizmie i wpływie rozwoju kolei na wzrost władzy korporacji oraz „zdumiewających” nierównościach w pensjach obywateli, zwłaszcza w okresie tak zwanego „wieku pozłacanego”.

Tematem zajęć będą także problemy kolonializmu osadniczego i wywłaszczania rdzennych mieszkańców, podziały rasowe na południu USA, meksykańska rewolucja i jej międzynarodowe skutki oraz pamięć o wojnie secesyjnej i micie, który zakładał, że Konfederaci kierowali się szlachetnymi pobudkami.

Za pomocą gier Olsson chce też omówić kwestię ruchu emancypacji kobiet i jego przeciwników, ekspansji imperium amerykańskiego w 1898 roku, kosmopolityzm ludności USA z uwzględnieniem imigrantów z Chin, Włoch, Meksyku i Niemiec, a także stereotypy o mieszkańcach Appalachów oraz prywatyzację wymiaru sprawiedliwości na przykładzie detektywistycznej agencji Pinkertona.

Akcja obu odsłon Red Dead Redemption toczy się pomiędzy 1899 a 1914 rokiem. Gracze przemierzają Dziki Zachód, eksplorując przygotowany przez twórców otwarty świat. Wiele osób docenia tytuły za autentyczność w odwzorowaniu realiów Dzikiego Zachodu.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze