Skip to main content

Podwyżki cen Xbox Series X/S już w Europie. Konsole podrożały w Szwecji

Kiedy pora na Polskę?

Microsoft podniósł ceny konsol Xbox Series X i Xbox Series S w Szwecji. To kolejna - po Japonii - decyzja tego typu i pierwsza modyfikacja w Europie.

Cena Xbox Series X w Szwecji wzrosła z 5695 koron (ok. 550 dolarów) do 6195 koron (ok. 600 dol.). W przypadku Xbox Series S mowa o podwyżce z 3595 koron (347 dol.) na 3894 koron (376 dol.).

Podobnie było w styczniu w Japonii. „Regularnie analizujemy wpływ lokalnych cen, by utrzymać względnie równy poziom w różnych regionach” - tłumaczono wtedy. Zmiana wpływa na naszych klientów i była trudną decyzją, ale w przyszłości będziemy nadal zapewniać wrażenia, których nasi konsumenci oczekują”.

- Utrzymaliśmy cenę konsoli, tak samo jak gier i abonamentu. Nie wydaje mi się, żeby ten stan mógł trwać wiecznie... - mówił już w październiku Phil Spencer, szef działu Xbox. - Sądzę, że w końcu będziemy musieli podnieść ceny niektórych rzeczy, ale uznaliśmy, że w okresie świątecznym ważne było utrzymanie cen.

Później - w grudniu - poinformowano o podniesieniu cen gier, z historycznego poziomu 60 dolarów na 70 dol. „Utrzymaliśmy ceny na święta, by rodziny mogły cieszyć się darem grania” - wyjaśniał rzecznik korporacji. „Począwszy od 2023 roku, nasze nowe, pełnowymiarowe tytuły budowane z myślą o nowej generacji będą kosztowały 69,99 dolarów na wszystkich platformach”.

Tłumacząc się uwarunkowaniami na globalnych rynkach, Sony podniosło ceny PS5 już w sierpniu ubiegłego roku, we wszystkich regionach świata. Microsoft i Nintendo zapewniali wtedy, że nie mają podobnych planów, lecz rosnąca inflacja - jak widać - zweryfikowała założenia.

Zobacz także