Skip to main content

„Pierścienie Władzy” i kwestia koloru skóry Harfootów. Ostra odpowiedź Neila Gaimana

„Albo jesteście rasistami, albo nie czytaliście Tolkiena”.

„Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” już od samego początku budzi wiele emocji wśród fanów. Serialowi zarzuca się odejście od materiału źródłowego, czego dowodem ma być chociażby kontrowersyjny kolor skóry rodu Harfootów. Na krytykę widzów odpowiedział w mocny sposób Neil Gaiman, scenarzysta i autor komiksów pt. „Sandman”.

W dwóch pierwszych odcinkach produkcji, która miała premierę w zeszły piątek, pokazano m.in. Harfootów, czyli jeden ze szczepów hobbitów, dobrze znanych z filmów Petera Jacksona. Różnią się oni na przykład od Frodo Bagginsa i Samwise’a Gamgee kolorem skóry, co nie spodobało się niektórym fanom.

Część społeczności źle odebrała nie tylko zaangażowanie czarnoskórych aktorów w role wspomnianych Harfootów, ale i także elfów. Miłośnicy świata Tolkiena tłumaczą, że ich niezadowolenie nie jest sprowokowane rasizmem, a rażącym odejściem od pierwotnej wizji zawartej w książkach.

Neil Gaiman za pośrednictwem Twittera przypomina, że sam Tolkien opisał Harfootów jako istoty o „brązowym kolorze skóry”. Scenarzysta odpowiedział także malkontentom, że jeżeli nadal mają wątpliwości co do adaptacji serialowej i czarnoskórych aktorów, to „albo są rasistami, albo nie czytali Tolkiena”.

Krytyka nie przeszkodziła w ogromnym sukcesie serialu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”, który stał się największą premierą Amazona w historii.

Zobacz także