Skip to main content

Pielęgniarka - czy serial jest na faktach

Czy wydarzenia przedstawione w serialu są prawdziwe.

Historia przedstawiona w serialu „Pielęgniarka” jest niezwykle dramatyczna i przepełniona poczuciem niesprawiedliwości. Młoda pielęgniarka Pernille zaczyna podejrzewać, że jej dobra koleżanka, Christine, celowo podaje pacjentom leki, które doprowadzają do ich śmierci. W tym artykule wyjaśniamy, czy przedstawione wydarzenia są prawdziwe.

UWAGA NA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy zakończenie serialu Pielęgniarka. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Serial „Pielęgniarka” jest oparty na faktach. Na początku każdego z odcinków produkcji podkreśla się, że wydarzenia są autentyczne. Historię zaczerpnięto z książki Kristiana Corfixena o tym samym tytule, która również powstała na bazie sensacyjnych wydarzeń związanych z postacią Christiny Aistrup Hansen.

Postać Christiny była inspiracją zarówno do książki jak i serialu

Wszystko rozpoczęło się w 2012 roku, gdy przyjęty na oddział ratunkowy mężczyzna umiera, a w jego ciele wykryto śmiertelną dawkę morfiny oraz diazepamu. Kolejne przypadki zaczęły pojawiać się w 2015 roku, kiedy to kolejni pacjenci umierali w nie do końca zrozumiałych okolicznościach.

Christinę zaczęła podejrzewać nowa, młoda pielęgniarka Pernille Kurzmann Larsen. To ona wraz ze swoim partnerem, ordynatorem w szpitalu Nykøbing Falster, postanawiają oskarżyć Christinę o podawanie niedozwolonych środków, które doprowadzały do śmierci kolejnych podopiecznych szpitala.

Aistrup Hansen została aresztowana i oskarżona o trzy zabójstwa oraz jedno usiłowanie zabójstwa. Początkowy wyrok dożywocia z 2016 roku został zredukowany w 2017 roku do 12 lat pozbawienia wolności. Sąd wyższej instancji uznał, że podane leki nie musiały być bezpośrednią przyczyną zgonu i kobietę skazano za cztery próby usiłowania zabójstwa.

Christina została postawiona przed sądem

Okazało się także, że Christina Aistrup Hansen cierpi na histrioniczne zaburzenie osobowości, co pozbawia ją empatii oraz ułatwia manipulację otoczeniem. Na dodatek kobieta bardzo chciała zwracać na siebie uwagę. Penille Kurzmann - obecnie Lundén - nadal pracuje w szpitalu Nykøbing Falster.

Więcej o serialu Pielęgniarka:

Zobacz także