Skip to main content

Patent Sony może ujawniać wygląd PlayStation 5

Aktualizacja: to wersja deweloperska konsoli.

Aktualizacja (22.08.19): Przedstawione na szkicach urządzenie to rzeczywiście PlayStation 5, ale w wersji przeznaczonej dla deweloperów pracujących nad grami na nową generację sprzętową. Nie jest to więc ostateczny projekt konsoli, który trafi do klientów.

Sytuację wyjaśnił Matthew Stott, deweloper z Codemasters. Przedstawiciel studia napisał w - usuniętym już - wpisie na Twitterze, że załączniki wniosku patentowego prezentują tzw. devkit.

„Mamy ich kilka w biurze” - stwierdził Stott.

Źródło: Gematsu


Oryginalna wiadomość: W brazylijskim urzędzie patentowym - Instituto Nacional da Propriedade Industrial - odnaleziono zarejestrowany przez Sony patent „nieznanego urządzenia”. Dokumenty zawierają szkice przedstawiające wygląd sprzętu, który może być konsolą PlayStation 5.

Wniosek patentowy złożono w maju bieżącego roku, natomiast kilka dni temu został upubliczniony. Autorem projektu jest Yusuhiro Ootori - inżynier japońskiego producenta. Ootori pracował nad PS4 i w 2013 roku zasłynął filmem, w którym rozbierał platformę na części.

Patent nie zawiera szczegółów na temat urządzenia. Jak zauważają jednak dziennikarze serwisu Let's Go Digital - którzy jako jedni z pierwszych ujawnili załączniki patentowe - sprzęt jest sklasyfikowany w kategorii 14.02, pod którą w ubiegłym roku w Brazylii zarejestrowano dokumenty dotyczące PlayStation 4.

Szkic z patentu
Fragment patentu

Przedstawione na szkicach urządzenie posiada kilka otworów wentylacyjnych i wyróżnia się znakiem V, który umieszczono na obudowie. Niewykluczone, że symbol może nawiązywać do nazwy konsoli, czyli PS5. Widoczny jest też element, który może być napędem na płyty.

Warto zaznaczyć, że projekt zaprezentowany w patencie - jeśli rzeczywiście dotyczy PlayStation 5 - nie musi zostać zrealizowany. Istnieje także możliwość, że szkice prezentują model konsoli przeznaczony dla twórców i studiów deweloperskich.

Szkic z patentu - przód urządzenia

Zobacz także: PS5 - potencjalna data premiery, dostępne gry, moc obliczeniowa

Autentyczność witryny internetowej urzędu oraz szczegóły patentu potwierdzili nasi koledzy z portugalskiej redakcji Eurogamera.

Niedawno Sony ujawniło pierwsze informacje na temat specyfikacji i funkcjonalności PS5. Urządzenie zaoferuje wsteczną kompatybilność, realistyczny dźwięk, obsługę ray tracingu oraz możliwość wyświetlania treści w rozdzielczości 8K.

Źródło: Let's Go Digital, Urząd Patentowy - INdPI

Następnie: Sony wydaje grę na Epic Games Store

Read this next