Skip to main content

Nowy model PS5 ma mniejszy procesor - ujawnia analiza

Wydajność bez zmian, koszty w dół.

Źródło zdjęcia: Fot.: Angstronomics

Wydawało się, że nowe modele PlayStation 5 - oznaczone numerem CFI-1200 - różnią się jedynie przeprojektowaną płytą główną. Okazuje się jednak, że zmiany są znacznie szerzej zakrojone.

Jak porównał bowiem Angstronomics - ekspert od rynku układów scalonych - sprzęt otrzymał nowy, mniejszy procesor główny, o nazwie kodowej Oberon Plus, po lewej na zdjęciu powyżej. Przejście na proces technologiczny 6 nm (zamiast 7 nm, jak dotychczas) pozwoliło zredukować rozmiar o 15 procent.

Tranzystory są gęściej upakowane oraz mniejsze, więc wydajność pozostała oczywiście na tym samym poziomie. Spada za to zapotrzebowaniem na prąd, co potwierdzono już we wcześniejszych testach. Podczas grania w Astro’s Playroom zmierzono wtedy średnio 201 W. Na modelu premierowym było to 218 W, a w rewizji CFI-1100 - 229 W.

To pomogło także zredukować generowane ciepło, co z kolei pozwoliło Sony zmniejszyć układ schładzania, redukując wagę. Ważniejsze informacje dla japońskiej korporacji będą zapewne takie, że - jak obliczył Angstronomics - zmniejszenie układu o 15 procent to około 20 proc. więcej chipów z tego samego wafla krzemu, a więc znaczna redukcja kosztów.

Zobacz także