Skip to main content

Nowy model PS5 zaskakuje wnętrzem. Sporo zmian w konstrukcji

Mniejsza płyta główna i nie tylko.

Youtuber Austin Evans rozebrał na części pierwsze nową rewizję PlayStation 5, oznaczoną jako CFI-1200. Zmiany są spore i obejmują między innymi całkiem nowy projekt płyty głównej.

Sprzęt pod koniec sierpnia trafił do sklepów w Australii, lecz dopiero teraz udało się pozyskać egzemplarz do rozmontowania. Zdaniem Evansa nowy model stanowi krok do przodu: nie tylko dla użytkowników, ale i dla Sony, które może tym samym zaoszczędzić na częściach.

„Całkowicie inna” - i znacznie mniejsza - jest więc płyta główna. Większym źródłem kontrowersji może być fakt, że ponownie zmniejszono też chłodzenie, choć wbudowano „rurkę” odprowadzającą ciepło z obu stron układu. Również zatoka na dodatkową pamięć SSD jest rzekomo lepsza pod względem termicznym.

Jak informowaliśmy już wcześniej, zmniejszyła się waga urządzenia, ale ważniejsze będzie zapewne mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Evans podczas trzech testów w Astro’s Playroom zmierzył średnio 201 W. Na modelu premierowym było to 218 W, a w rewizji CFI-1100 - 229 W.

Są też minusy. Youtuber zauważa, że przemieszczono wszystkie kluczowe komponenty na płycie głównej, a bateria CMOS trafiła pod radiator, co może utrudniać wymianę.

Zobacz także