Skip to main content

Najważniejsza gra w historii, o której nie słyszeliście. Dwarf Fortress podbiło Steam

Deweloperzy składają hołd.

Po dwóch dekadach rozwoju, Dwarf Fortress ukazało się wczoraj na Steamie, błyskawicznie przebijając liczbę 20 tysięcy grających jednocześnie. Deweloperzy z całego świata składają hołd produkcji, która zainspirowała cały gatunek.

Opinie użytkowników w sklepie Valve są obecnie „Przytłaczająco pozytywne”. „Wreszcie. Po prawie 1 tysiącu godzin spędzonych w RimWorld mogę zagrać w ojca wszystkich colony builderów - komentuje jeden z grających, oddając ogólne wrażenia nie tylko graczy, ale całej społeczności.

„Gratuluję premiery! Ta gra zainspirowała Terrarię na wiele sposobów i można bezpiecznie powiedzieć, że gdyby nie Dwarf Fortress, to Terraria pewnie by nie powstała. Nie możemy się doczekać, by zagłębić się w najnowszą wersję tego klasyka” - napisali na Twitterze twórcy tej produkcji. „Gratulacje! Gdyby nie Dwarf Fortress, Prison Architest nigdy by nie powstało” - dodaje jeden z twórców tej produkcji.

Podobnych głosów nie brakuje. Pierwsza wersja alpha oryginalnej wersji ukazała się oficjalnie w 2006 roku, choć darmowa odsłona krążyła po sieci od 2002 roku. Projekt rozwijany jest przez dwójkę braci, którzy za cel obrali sobie jak najbardziej realistyczną symulację przedstawionego świata fantasy.

Dlatego też przed rozpoczęciem budowy własnej fortecy symulujemy najpierw całe uniwersum, obejmujące setki lat przeróżnych bohaterów, wydarzeń i artefaktów. Problemem dla współczesnych graczy od zawsze była oprawa graficzna - czy też jej brak. Tytuł stawiał na proste znaki ASCII i choć w późniejszych latach nie brakowało modów graficznych, to sporym wyzwaniem pozostawał skomplikowany interfejs, obsługiwany niemal wyłącznie z pomocą klawiatury i skrótów klawiszowych.

Wersja Steam oferuje nie tylko śliczną oprawę w stylu retro, ale także obsługę za pomocą myszy, nową muzykę i samouczek. Ten ostatni element z pewnością pomaga, choć mówimy o produkcji o tak skomplikowanej złożoności systemów, że opanowanie wszystkich tajemnic nadal zajmie setki godzin. Różnica polega na tym, że rozgrywka jest teraz dużo przyjemniejsza.

Jak widać po reakcji deweloperów, Dwarf Fortress miało także ogromny wpływ na wiele innych słynnych produkcji, by wymienić Minecraft, FTL: Faster Than Light, RimWorld, Oxygen Not Included, a nawet World of Warcraft, w którym można znaleźć nawiązania do przygód krasnoludów.

Read this next