Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

„Klauzula o wykluczeniu Xboxa” - Microsoft zarzuca Sony blokowanie gier

Silent Hill 2 i Final Fantasy 7 mogą ominąć konsole Microsoftu.

To, czy zagramy w Final Fantasy 7 Remake lub odświeżone Silent Hill 2 na konsolach Xbox może w pewnym stopniu zależeć od Sony, przynajmniej zdaniem Microsoftu, który twierdzi, że producent PlayStation podpisuje umowy zabraniające wydawcom publikowania wybranych tytułów na amerykańskiej platformie.

Microsoft opublikował odpowiedź na oświadczenie brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA) w sprawie przejęcia Activision Blizzard. W dokumencie pojawiają się ciekawe wzmianki o domniemanych praktykach Sony, które - zdaniem Microsoftu - mają „wykluczać” Xbox z platform docelowych tytułów powstających na czasową wyłączność PlayStation.

Strategia publikowania ekskluzywnych gier nie jest w branży niczym niezwykłym. Gry na wyłączność Sony i Nintendo należą do najlepiej sprzedających się produkcji w Europie i na całym świecie. Wśród obecnie dostępnych gier na wyłączność znajdziemy prominentne pozycje first-party od Sony takie jak The Last of Us, Ghost of Tsushima, God of War i Spider-Man” - czytamy w odpowiedzi Microsoftu.

Poza posiadaniem ekskluzywnych treści, firma Sony zawarła również liczne umowy z zewnętrznymi wydawcami, które wymagają wyłączenia Xboxów z listy platform, na których wspomniani wydawcy mogą publikować swoje tytuły. Wybitne przykłady tych umów obejmują Final Fantasy 7 Remake i nadchodzące Final Fantasy 16 (Square Enix), Bloodborne (FromSoftware) oraz niedawno zapowiedziane Silent Hill 2 (Bloober Team)”.

O ile pojawienie się Bloodborne na liście jest nieco dziwne, ponieważ gra została sfinansowana przez Sony, które posiada pełne prawa do tej marki, o tyle produkcje z serii Final Fantasy czy powstający w Polsce remake Silent Hill 2 jak najbardziej są tytułami zewnętrznych wydawców. Jak twierdzi Microsoft, producent PlayStation ma stosować w umowach „klauzule o wyłączeniu Xboxa”, by zablokować wydawanie niektórych tytułów na konkurencyjnej platformie.

Read this next