Skip to main content

Gwiezdne Wojny: Akolita - co obejrzeć przed premierą

Powiązania z innymi produkcjami ze świata Gwiezdnych Wojen.

„Akolita” to szósty aktorski serial ze świata Gwiezdnych Wojen, który niebawem zadebiutuje w serwisie Disney+. Poprzednie produkcje miały sporo powiązań z pozostałymi filmami i serialami, wchodzącymi w skład uniwersum. Czy w przypadku nowego serialu wygląda to podobnie? W tym miejscu dowiesz się, co warto obejrzeć przed premierą „Akolity” i czy znajomość poprzednich produkcji może być pomocna.


Dotychczasowe seriale ze świata Gwiezdnych Wojen przepełnione były występami gościnnymi postaci znanych z głównej sagi filmowej (np. Boba Fett czy Luke Skywalker w „Mandalorianinie”), wypełniały luki pomiędzy wydarzeniami z oryginalnej trylogii i prequeli („Obi-Wan Kenobi”) lub kontynuowały wątki z seriali animowanych („Ahsoka” bezpośrednio odnosząca się do „Wojen Klonów” i „Rebeliantów”). W przypadku „Akolity” sytuacja wygląda nieco inaczej.

Akcja najnowszego serialu ze świata Star Wars rozgrywa się w schyłkowym okresie Wielkiej Republiki, a więc około 100 lat przed wydarzeniami z pierwszej części filmowej sagi, „Mrocznego Widma”. „Akolita” nie jest więc bezpośrednio powiązany z pozostałymi produkcjami z uniwersum, nie zobaczymy w nim też znanych z innych filmów i seriali postaci.

Era Wielkiej Republiki dotychczas była ukazywana wyłącznie w książkach i komiksach. „Akolita” to pierwsza produkcja aktorska osadzona w tym okresie, więc twórcy najprawdopodobniej zadbali o to, aby jak najlepiej wprowadzić w niego widzów. Znajomość wcześniejszych produkcji nie jest więc konieczna do zrozumienia obecnych w serialu wątków.

W „Akolicie” poznajemy historię Oshy (Amandla Stenberg), niegdysiejszej Padawanki, która musi ponownie połączyć siły ze swoim dawnym mistrzem, Solem (Jung-Jae Lee), aby rozwiązać sprawę tajemniczych zabójstw rycerzy Jedi. Mistrz i jego dawna uczennica wyruszają tropem Mae, dawno zaginionej siostry bliźniaczki Oshy. Data premiery dwóch pierwszych odcinków to 5 czerwca, a kolejne będą ukazywać się w serwisie Disney+ co tydzień.

Zobacz także