Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gry jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze. Dlaczego warto wybrać monitor OLED

Na przykładzie wyświetlaczy LG UltraGear.

Monitory typu OLED stają się coraz popularniejsze wśród graczy, powoli wypierając tradycyjne wyświetlacze LCD. Są ku temu dobre powody, bo technologia oparta o organiczne diody niweluje wiele problemów, z którymi borykają się matryce ciekłokrystaliczne oraz panele LED starszego typu, a bardzo dobrymi przykładami są monitory LG UltraGear, dedykowane wymagającym fanom gier.

Technologia OLED (Organic Light Emitting Diode - ang. Organiczne Diody Emitujące Światło) nie jest co prawda nowym rozwiązaniem, bo początki jej zastosowania w produkcji wyświetlaczy przypadają na lata 90. ubiegłego wieku, ale dopiero od kilku lat zdobywa ona szersze zainteresowanie producentów sprzętu oraz konsumentów.

Matryce tego typu składają się z kilkudziesięciu bardzo cienkich warstw organicznych materiałów, emitujących światło pod wpływem impulsów elektrycznych. Chociaż ekrany LCD i LED teoretycznie posiadają mniej warstw, to jednak są one grubsze i wymagają dodatkowego modułu podświetlenia (o tym za chwilę). Dzięki temu monitory i telewizory OLED są smuklejsze i lżejsze od opartych na rozwiązaniach starszego typu.

Porównanie złożoności ekranów OLED oraz matryc starszego typu (źródło: LG)

Dzisiaj wyświetlacze OLED spotykamy w szerokiej gamie urządzeń konsumenckich - od smartfonów i inteligentnych zegarków, przez przenośne konsole do gier i laptopy, aż po telewizory i monitory do komputera. Przewiduje się, że technologia OLED nie pokazała jeszcze pełni swojego potencjału i w planach są między innymi przezroczyste ekrany nałożone na szyby samochodów, wyświetlające nawigację GPS lub inne informacje bezpośrednio przed oczami kierowcy.

Najczęściej przywoływaną przewagą ekranów OLED jest głęboka czerń, nieosiągalna dla wcześniejszych rozwiązań. Wynika to ze specyfiki tej technologii. W wyświetlaczach nowego typu indywidualne diody same emitują światło (tzw. samoświecące piksele), dlatego nie wymagają dodatkowego podświetlenia. W przypadku wyświetlania obrazu z ciemnymi obszarami, diody odpowiadające za reprezentację czerni po prostu nie są uruchamiane.

Na monitorach ciekłokrystalicznych i LED jest to niemożliwe, ponieważ matryca musi być osobno doświetlana - w wyniku tego czarne elementy wyświetlanego obrazu będą miały tak naprawdę, w najlepszym wypadku, odcień bardzo ciemnej szarości. Dzięki głębokim czerniom na ekranach OLED, gry i filmy osadzone w ciemnych lokacjach wyglądają bardziej przekonująco. Dzięki tej samej zależności, monitory OLED zapewniają też niemal nieskończony kontrast wyświetlania kolorów.

Dzięki zastosowaniu technologii OLED, monitory LG UltraGear mogą pochwalić się kontrastem na poziomie 1 500 000:1, co daje żywsze kolory i eliminuje występowanie „wyblakłych” czerni (źródło: LG)

Jak wspomniałem wcześniej, monitory starszego typu nie mogą wyświetlać „prawdziwej czerni”, a jedynie odcienie szarości. W przypadku obrazów pełnych nasyconych i żywych barw, wyblakłe czernie bardziej rzucają się w oczy i psują wrażenia wizualne - ten problem nie istnieje w matrycach opartych o diody organiczne, ponieważ jasność każdego piksela może być indywidualnie regulowana, a w razie potrzeby diody wyłączane są całkowicie. W monitorach LG UltraGear 27GR95QE cali i ultraszerokim 45 cali (45GR95QE), współczynnik kontrastu wynosi aż 1 500 000:1.

Co ciekawe, matryce typu OLED można również wykorzystać do tworzenia zakrzywionych, a nawet całkowicie wyginanych wyświetlaczy. Z tej cechy technologii korzysta ultraszeroki 45-calowy monitor LG UltraGear. Dzięki proporcjom ekranu 21:9 (rozdzielczość 3440 na 1440 pikseli) i krzywiźnie na poziomie 800R, gracze mogą poczuć pełną immersję będąc - dosłownie - w pełni otoczonymi przez grę.

Inną przewagę ekranów OLED, z której chętnie skorzystają gracze lubujący się w grach wieloosobowych, są w pełni zminimalizowane opóźnienia. Podczas konkurowania z żywymi przeciwnikami liczą się ułamki sekund, a najnowsze urządzenia mogą poszczycić się niemal natychmiastowym czasem reakcji pikseli, czyli prędkością, z jaką indywidualny piksel może przełączyć się z jednego koloru na drugi.

Oparty o technologię OLED 27-calowy monitor LG UltraGear spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających graczy

W przypadku monitorów 27 i 45-calowych LG UltraGear czas reakcji wynosi zaledwie 0,03 milisekundy w skali GtG (przełączanie odcieni szarości). Dodatkowo dzięki maksymalnej częstotliwości odświeżania na poziomie 240 herców oraz wsparciu dla technologii zmiennego odświeżania NVIDIA G-SYNC oraz AMD FreeSync Premium, zapewniających synchronizację częstotliwości odświeżania z liczbą wyświetlanych klatek na sekundę, wymagający gracze zyskują w monitorach LG potężnego sprzymierzeńca w wieloosobowej rywalizacji.

Ze względu na wymienione powyżej cechy, ekrany OLED są obecnie najlepszym wyborem dla fanów gier, poszukujących najlepszych możliwych wrażeń wizualnych podczas spędzania czasu na wirtualnej zabawie. Niezależnie od tego, czy preferujemy godną hollywoodzkiego kina akcję i świetną grafikę gier single-player, czy też nastawiamy się na zaciekłą rywalizację w trybie online, warto rozważyć kupno monitora opartego o diody organiczne, takiego jak 27 i 45-calowe modele LG UltraGear.

Materiał powstał we współpracy z firmą LG.

Read this next