Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 21 - podania, wrzutki, dośrodkowania: najlepsze metody

Wszystkie sposoby podania piłki.

FIFA 21 oferuje mnóstwo sposobów na podanie piłki, wykonanie wrzutki czy dośrodkowania. Na tej stronie nie tylko wymienimy każdy z nich - wraz z instrukcją - ale też podpowiemy, które warto przyswoić i często stosować na boisku.

Stosowanie zwykłych podań może być wystarczające dla początkujących graczy, ale jeśli chcesz przejść na wyższy poziom gry i zwyciężać w potyczkach online, skorzystaj z tych porad.


FIFA 21 - wszystkie typy podań i opis

Poniżej znajdziesz listę wszystkich typów podań dostępnych w FIFA 21. W opisie podajemy instrukcję wykonania na kontrolerze oraz omawiamy sytuacje, w których dany wariant przyda się na boisku.

Rodzajów podań i dośrodkowań jest bardzo dużo, dlatego zwróć uwagę, że niektóre zaznaczyliśmy gwiazdką (*). To typy, które szczególnie przydają się na boisku, więc warto je przyswoić.

 • *Zwykłe podanie po ziemi (X/A). Podstawowy typ podania, z którego będziesz korzystał najczęściej. W polu karnym jest wprost zabójczy, jeśli połączysz go ze strzałem z pierwszej piłki.
 • *Mocne podanie po ziemi (RB/R1 + A/X). Świetna technika, przyspieszająca prędkość piłki po podaniu. Zdecydowanie utrudnia przeciwnikowi odbiór i przyspiesza konstruowanie akcji, ale nie korzystaj z niego, gdy odbiorca podania znajduje się blisko, bo źle przyjmie futbolówkę, co może skończyć się utratą jej posiadania.
 • *Podanie podniesione (2x X/A). Coś pomiędzy klasycznym podaniem a dośrodkowaniem - piłka dotyka ziemi dopiero pod nogami odbiorcy, przy czym leci bardzo nisko. Taka piłka jest nieco trudniejsza do przechwycenia, a przy okazji nadaje się do mocnego strzału z pierwszego kontaktu. Warto stosować jako mini-dośrodkowanie w pole karne.
 • *Rozegranie z klepki (LB/L1 + A/X). Podstawowa technika, bardzo często wykorzystywana przez graczy. Piłkarz po wykonaniu podania natychmiast wybiega do przodu, więc możesz mu odegrać piłkę, omijając chociażby linię obrony czy skrzydłowego. Uważaj tylko na spalonego, bo zawodnik nie zatrzyma się, by go uniknąć.
 • *Podanie prostopadłe (Y/Trójkąt). Kluczowe podanie do opanowania. Wykorzystuj głównie by minąć linię obrony i rozpocząć rajd na bramkę, ale też w środku boiska, by podać do kolegi „na dobieg”. Pamiętaj jednak, że odbiorca musi mieć w takim przypadku wolną przestrzeń przed sobą - inaczej rywal dotrze do piłki pierwszy.
 • *Podniesione podanie prostopadłe (2x Y/Trójkąt). Warto stosować jako zamiennik niskiego dośrodkowania, bo piłka posłana w ten sposób jest trudna do przechwycenia.
 • Mocne podanie prostopadłe (RB/R1 + Y/Trójkąt). Sprawdza się lepiej niż zwykłe podanie prostopadłe w sytuacji, w której chcemy podać piłkę skrzydłowemu wybiegającemu za linię defensywy, ale w praktyce jest rzadko przydatne.
 • *Podanie prostopadłe górą (LB/L1 + Y/Trójkąt). Jedna z najefektywniejszych technik na podanie piłki koledze wybiegającemu za linię obrony, osłabiona jednak w FIFA 21. Wciąż warto jednak korzystać z tego sposobu podania w sytuacji, gdy odbiorca ma nieco miejsca na przyjęcie futbolówki lub w ogóle znajduje się na pustym polu i chcemy popędzić go nieco do przodu, np. na skrzydle.
 • Płaskie podanie prostopadłe górą (LB/L1 + RB/R1 + Y/Trójkąt). Kolejne skomplikowane podanie, które nie jest konieczne do przyswojenia. Możesz nim jednak przerzucić ciężar gry na drugie skrzydło nieco szybciej niż zwykłym podaniem górą.
 • *Podanie górą/Dośrodkowanie (X/Kwadrat). Używaj do wrzucania piłki w pole karne lub podawania, jeśli między tobą a odbiorcą znajduje się rywal.
 • Płaski lob/Mocne dośrodkowanie (RB/R1 + X/Kwadrat). Posłana w ten sposób piłka szybciej dotrze do adresata niż w przypadku zwykłego podania górą lub dośrodkowania. Możesz eksperymentować z tym sposobem, ale nie jest on istotny.
 • Wysoki lob/Wysokie dośrodkowanie (LB/L1 + X/Kwadrat). Modyfikacja dośrodkowania, która nie przydaje się jednak na boisku.
 • *Dośrodkowanie po ziemi (2x X/kwadrat). Używaj, jeśli piłka z dośrodkowania ma duże szanse na dotarcie do odbiorcy, czyli jeśli obrońcy się spóźnili. W takich przypadkach zadziała doskonale.
 • Mocne dośrodkowanie po ziemi (RB/R1 + 2x X/kwadrat). Modyfikacja poprzedniego dośrodkowania, z szybszym lotem piłki.
 • Dośrodkowanie bez adresata (LB/L1 + RB/R1 + X/kwadrat). Trudno znaleźć zastosowanie dla tego podania.
 • Popisowe podanie (LT/L2 + A/X). Krótko mówiąc, jest to po prostu podanie ze sztuczką. Efektowność triku zależy od poziomu zaawansowania piłkarza. Korzystaj tylko w momentach, w których chcesz się popisać, bo podanie trwa dłużej niż zwykłe, a piłka może być posłana nieco niecelnie.
 • Popisowy lob (LT/L2 + X/Kwadrat). Odpowiednik popisowego podania, z tym że piłkę posyłamy górą.
 • Popisowe podanie prostopadłe górą (LT/L2 + LB/L1 + Y/Trójkąt). Wariant dośrodkowania popisowego, tym razem „na dobieg”. Trudne do wykonania poprzez skomplikowaną kombinację klawiszy.

Pamiętaj, że wszystkich tych podań możesz używać nie tylko w trybie klasycznym, ale też Volta.

Następnie: FIFA 21 - najlepsze ustawienia kamery, jak zmienić

Spis treści: FIFA 21 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 21 - najlepsza formacja, taktyka, wytyczne

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze