Skip to main content

Fallout (serial) - Ghule: czym są, dlaczego dziczeją

Poznaj lepiej mieszkańców pustkowi.

Ghule to jedni z najbardziej charakterystycznych mieszkańców świata „Fallouta”. Serialowa poświęca im całkiem sporo uwagi, a także wyjaśnia nieco kwestii, które w grach pozostawały w sferze niedopowiedzeń. W tym miejscu dowiesz się, kim są ghule oraz dlaczego ulegają zdziczeniu.


Choć jeden z głównych bohaterów „Fallouta”, Cooper Howard, nosi przydomek „Ghul”, to bynajmniej nie jest on jedynym ghulem, którego poznajemy w serialu. Mianem tym określa się ludzi, którzy poprzez wystawienie na silne promieniowanie ulegli mutacji. Ich ciała zaczęły się zmieniać, przez co zyskali makabryczny, trupi wygląd.

Przemiana ma jednak swoje pozytywne aspekty - ghule są odporne na promieniowanie, posiadają zdolność regeneracji, a także zyskują długowieczność. Wielu z nich, w tym Cooper Howard, pamięta jeszcze czasy sprzed wybuchu bomb atomowych, który miał miejsce 200 lat przed wydarzeniami ukazanymi w serialu.

W serialu możemy zobaczyć, jak przebiega zdziczenie i poznać jego przyczyny

Ghule często nie są akceptowane przez pozostałych mieszkańców pustkowi, przez co żyją w odosobnieniu lub tworzą własne społeczności. Przerażająca aparycja nie jest jednak jedynym powodem niechęci innych ludzi. Ghul może ulec zdziczeniu, czyli zmienić się w bezmyślnego, atakującego wszystko, co popadnie potwora. Gry nie wyjaśniały dokładnych przyczyn zdziczenia, lecz odpowiedź na to pytanie przyniósł serial. Do zachowania zdrowych zmysłów niezbędne jest zażywanie AntyRadu, czyli lekarstwa na chorobę popromienną.

Co ciekawe, ghulem można zostać nie tylko poprzez wystawienie się na silne promieniowanie. Istnieją pewne medykamenty, które potrafią zmienić zdrowego człowieka w ghula. Nie wiemy jednak, ile czasu potrzeba, aby „nowo narodzony” ghul zyskał charakterystyczny, trupi wygląd. Być może dowiemy się tego w 2. sezonie serialu.

Zobacz także:

Read this next