Skip to main content

Elden Ring - poziom trudności: czy można zmienić

Jak zmodyfikować wyzwanie?

Tak jak poprzednie gry studia From Software, Elden Ring nie oferuje wyboru poziomu trudności, kiedy rozpoczynamy przygodę. Cała gra i wartości - liczba punktów zdrowia wrogów i zadawane przez nich obrażenia - są ustalone przez twórców i w żaden sposób nie można ich zmienić.

Mimo że produkcja nie pozwala w typowy sposób włączyć łatwego trybu Easy Mode czy Story Mode, jak niektóre tytuły, istnieją jednak sposoby, by uczynić zabawę bardziej przystępną.

Elden Ring oferuje bowiem dużą swobodę w wyborze własnego stylu walki. Dlatego też wymieniamy tutaj najważniejsze elementy gry, które mogą uczynić ją łatwiejszą.


Na tej stronie:


Duchy

Jedną z najciekawszych i najbardziej pozytywnych - z punktu widzenia nowych graczy - nowości w Elden Ring jest przyzywanie duchów. Stosunkowo szybko zdobywamy taką możliwość, a w miarę postępów i podczas eksploracji zdobywamy nowych pomocników z zaświatów. Później możemy też ulepszać duchy, tak jak broń.

Możemy przyzywać je tylko wtedy, gdy po lewej stronie ekranu pojawia się mała ikona białej bramy, jednak jest to możliwe stosunkowo często przy okazji walk z bossami czy większymi grupami wrogów.

Duch stanowi przede wszystkim świetne narzędzie przyciągania uwagi przeciwnika. Kiedy boss odwraca się do zjawy, by ją atakować, możemy wtedy zadać obrażenia od tyłu, albo też spokojnie atakować z daleka.

Niektóre duchy są też po prostu bardzo skuteczne w walce. Już pierwsze duchy, jakie zdobywamy, czyli wilki, po paru ulepszeniach są fantastycznym ofensywnym narzędziem. Używaj ich zawsze, kiedy to możliwe.


Przyzywanie

To element powracający z innych gier From Software, który także jest nieocenioną pomocą. Szybko wejdziesz w posiadanie Remedium wezwania zgiętego palca. Możesz też sam tworzyć ten przedmiot. Zużywając go, ujawniasz pozostawiane przez innych graczy złote znaki dostępne przed wieloma bramami mglistymi prowadzącymi do bossów.

Dotykając takiego złotego znaku, przyzywasz na pomoc innego gracza. To jasne, że w dwie osoby rozgrywka zawsze jest łatwiejsza. Dodajmy do tego, że nieraz możesz też jednocześnie użyć opisanych wyżej duchów, czyniąc wiele walk o wiele łatwiejszymi.


Magia

Skupienie się na magii i walce z wykorzystaniem zaklęć ofensywnych zawsze było uważane za sposób na łatwiejszą walkę w grach From Software i nie inaczej jest w Elden Ring.

Zainteresowanym polecamy szczególnie zacząć przygodę jako astrolog i rozwinąć nieco atrybut Mądrości, by zaklęcia były silniejsze. W trakcie gry zdobędziesz nowe czary, a wiele z nich zadaje naprawdę spore obrażenia. Jednocześnie trzymasz dystans od wroga, więc często przeciwnicy nawet cię nie dosięgną - oczywiście poza walkami w małych pomieszczeniach.

Magią można też teoretycznie nazwać popioły wojny, o których też nie zapominaj. Umiejętności te też zużywaną manę, a niektóre z nich są praktycznie zaklęciami - w miarę postępów i zwiedzania świata zdobędziesz ich wiele.

Na koniec trzeba też wspomnieć o walce dystansowej. Nawet jeśli nie chcesz rozwijać łuku i skupić się na jego wykorzystaniu, co jest zresztą niezbyt efektywne, to zawsze warto mieć taką broń w ekwipunku. Niektóre sytuacje pozwalają bowiem dzięki broni dystansowej - jeśli nie grasz magiem i nie masz zaklęć dystansowych - ominąć zasadzki, choćby strzelając do zaczajonego na suficie wroga.


Farmienie

Często przegrywasz walkę z bossem? Nie radzisz sobie w jakimś obszarze? Po prostu zawróć i skup się na pokonywaniu słabszych wrogów w innym miejscu. Farmienie to nic innego jak powtarzalna walka z przeciwnikami w celu pozyskiwania z nich run.

Zgromadzenie zapasu run pozwoli rozwinąć postać. Jeśli zbyt szybko giniesz, zbieraj runy, by rozwijać przede wszystkim Witalność bohatera, co zwiększa pasek zdrowia.

Spis treści: Elden Ring - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Elden Ring - ulepszanie duchów: jak odblokować

Zobacz także