Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elden Ring - astrolog, mag: początek, jak rozwijać

Porady dla klasy czarodzieja.

Astrolog w Elden Ring to klasa postaci odpowiadająca magowi czy czarodziejowi. Wybierając tę klasę w pierwszej fazie będziesz przede wszystkim walczył z dystansu, czyli z odległości, unikając kontaktu fizycznego z wrogami.

W dalszej części gry astrolog może zdobyć wyjątkowe czary, które pozwalają również na atrakcyjną grę w zwarciu, na przykład za pomocą magicznych mieczy, zadających olbrzymie obrażenia.


Na tej stronie:


Astrolog: tworzenie postaci i początek gry

Tworząc postać maga (czarodzieja) w Elden Ring najlepiej jest wybrać klasę Astrologa, a jako pamiątkę - Złote nasiono. Przy pierwszym odpoczynku w miejscu łaski wybierz Butelki i Dodaj ładunek do butelki. Dokonaj też przydzielenia ładunku butelek. Z menu Przydzielenie ładunku butelki (1).

Wskaż trzy butelki niebieskie, czyli Butelki Modrych Łez (odnawiają PS - punkty skupienia, czyli "manę", potrzebną do rzucania zaklęć i przywoływania), a tylko jedną czerwoną Butelkę Szkarłatnych Łez (odnawia życie, ale twoim celem jest unikanie kontaktu z wrogiem i utrzymanie go na dystans w pierwszych godzinach gry).


Jak rzucać zaklęcia, czary i jak walczyć magiem

Na początku posiadasz dwa czary - twoim głównym będzie od teraz Błyskamienny Pocisk (2). Aby go rzucić, musisz wybrać kostur (jest on domyślnie na twoim wyposażeniu, gdy wybrałeś Astrologa, a jeśli nie - wyposaż go). Używając pada, broń zmieniasz lewym przyciskiem krzyżaka, a rodzaj czaru górnym przyciskiem krzyżaka.

Czar rzucasz wciskając na padzie R1/RB, czyli zwykły atak. Każde rzucenie czaru wyczerpuje Punkty Skupienia, czyli manę. To dlatego w pierwszej fazie gry, potrzebujesz trzech butelek many, a tylko jedną zdrowia. Domyślnie mana nie odnawia się sama - trzeba więc wypijać butelki.

Walka magiem w pierwszym etapie opiera się na unikaniu jakichkolwiek ciosów, szczególnie od trudniejszych wrogów. Cały czas trzymaj przeciwników na odległość, korzystaj z duchów wilków (patrz dalej) i dbaj o kondycję (zielony pasek). W otwartym świecie warto korzystać z wierzchowca, by oddalać się od wrogów i atakować ich z daleka. W ten sposób możesz pokonać konnych przeciwników czy nawet gigantów.


Rozwijanie postaci astrologa - pierwsze kroki

Jako astrolog skup się w pierwszej fazie tylko na inwestowaniu punktów w Mądrość, co podniesie obrażenia zadawane przez rzucane zaklęcia. Nie zawracaj sobie głowy na tym etapie Umysłem, Żywotnością, Wytrzymałością czy Zręcznością. Im szybciej dobijesz do 30 punktów Mądrości, tym lepiej.

Gdy uaktywnisz już możliwość rozwoju postaci po spotkaniu Meliny, w pierwszej kolejności udaj się do Kościoła Elleha, aby zdobyć możliwość przyzywania duchów wilków - będą dla ciebie ważną pomocą, gdyż skupiają uwagę przeciwnika.

W celu zgromadzenia run i rozwoju postaci, zwiedzaj Pogrobno, czyli pierwszą krainę. Pokonuj słabszych wrogów i unikaj starć z mocniejszymi. Zapomnij na razie o bossach. Dobrym sposobem i treningiem jest kilkukrotna eliminacja wrogów w obozie w Ruinach Przedniej Bramy. Pamiętaj, że używając zwykłego miecza, spokojnie możesz po cichu zajść wroga z tyłu i wykonać silny atak krótkim mieczem, a potem szybki, aby go wykończyć - oszczędzaj w ten sposób manę!

Udaj się na południowy-wschód Pogrobna. Tutaj odnajdziesz otoczone wilkami dwa cmentarzyska z nagrobkami, przy których znajduje się dużo złotych run. Pamiętaj, że możesz je uwolnić (odnajdziesz je w menu Ekwipunku i po prostu ich użyj na sobie), dzięki czemu zdobędziesz więcej run do rozwoju postaci.

Nie zaniedbuj opcji sprzedaży zebranych i niepotrzebnych mieczy, tarcz czy roślin. Każda runa jest cenna.

Dalszy rozwój zależy od ciebie. Umysł zwiększy pasek many (PS), a Żywotność pasek życia (PŻ). Pamiętaj, że Zręczność zwiększa szybkość posługiwania się kosturem, zatem będziesz szybciej rzucał zaklęcia, ale na początku wystarczą dosłownie 1-2 punkty. Wytrzymałość zwiększa energię, co pozwoli ci wykonać więcej uników i rzucać czary. Zwiększenie paska many, zwiększenie liczby butelek dzięki Złotym nasionom i wzmocnienie butelek (po zdobyciu Świętej Łzy) może być twoim dalszym krokiem w rozwoju postaci.


Czarodziejka Sellen - nauczycielka magii, zwoje

Mając 25-30 punktów zainwestowanych w Mądrość, możesz udać się do Ruin punktu orientacyjnego (3). Rozpraw się z nieprzyjaznym kwiatem: puść duchy wilków, a sam zostań w dystansie i eliminuj czarem z daleka. Po pokonaniu wejdź w ruiny i odnajdź zejście do podziemi. Teraz czeka cię walka z małym bossem Szalony Dyniogłowy (4).

Na tym etapie metodą jest trzymanie się na dystans, unikanie ciosów poprzez ciągłe przewroty i systematyczne rzucanie czarów, by ostatecznie pokonać wroga. Jeśli zginiesz, odrodzisz się w pobliżu, więc nie martw się - ważne, aby nie podchodzić do walki z dużą liczbę run, bo możesz je stracić po śmierci. Gdy uda ci się pokonać Dyniogłowego, uaktywnij miejsce łaski i otwórz drzwi przed sobą. Dotrzesz do Czarodziejki Sellen (5).

Czarodziejka zaoferuje ci naukę magii, czyli tak naprawdę możliwość zakupu nowych czarów. Na tym etapie nie kupuj nic, ale udaj się dalej na północ od miejsca gdzie jesteś. Tutaj znajdziesz małe obozowisko, a na jednym z kamiennych dachów Zwój rodu królewskiego (6)..

Ten zwój zanieś do czarodziejki, przekaż go jej z menu rozmowy i otrzymasz dostęp do dwóch nowych czarów. Twoim celem jest Karyjski siekacz - to magiczny miecz, którym zadajesz szybkie ciosy, kosztem many. Warto mieć go na wyposażeniu. Możesz też pomyśleć o czarze i Falanga błyskostrza.

Gdy zdobędziesz kolejne zwoje, zabierz je do Sellen.

Zapamiętanie zaklęć i sloty na czary

Na początku masz tylko dwa sloty na czary, dlatego nie kupuj zbędnych czarów. Sloty możesz zwiększyć za pomocą Kamieni pamięci. Każdorazowe zdobycie kamienia zwiększa liczbę slotów o jeden.

Zapamiętać zaklęcia - a więc również usunąć i przydzielić nowe - możesz jedynie w Miejscu łaski. Z menu wybierasz odpowiednią pozycję i możesz wybrać, które czary mają być przypisane do slotów w trakcie podróży i walki.


To dopiero początek przygody w Elden Ring i twój mag jest już gotowy na więcej. Przemierzaj krainy, pokonuj wrogów, odnajduj zwoje (gra oferuje mnóstwo ciekawych czarów, ale tylko kilka jest naprawdę potężnych), zdobądź unikalne wyposażenie i rozwijaj postać - będziesz niepokonany.

Spis treści: Elden Ring - Poradnik, Solucja

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze