Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Edukacyjny Minecraft za darmo dla polskich uczniów

Wersja gry obfitująca w ciekawe lekcje.

Gry coraz śmielej wkraczają do polskich szkół, choć nadal pozostają raczej ciekawostką, niż stałym elementem edukacji. Po This War of Mine i Grze szyfrów od Instytutu Pamięci Narodowej pora na kolejną produkcję, w którą będzie można grać pod pretekstem odrabiania pracy domowej.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że od dziś wszyscy uczniowie od IV klasy wzwyż mogą pobrać bezpłatnie grę Minecraft Education Edition. Jednocześnie 12 września stanie się Ogólnopolskim Dniem Kompetencji Cyfrowych w polskich szkołach, a także zapowiedziano dalsze inwestycje i współpracę z firmami pokroju Microsoftu czy Cyfrowej Polski.

Minecraft Education Edition to specjalna wersja popularnej gry przygotowana z myślą o placówkach edukacyjnych i opisywana jako „platforma inspirująca do kreatywnej, inkluzywnej nauki poprzez zabawę”. Twórcy przygotowali setki gotowych lekcji, wyzwań i światów, które mają stanowić idealne uzupełnienie zajęć i pomóc w rozwijaniu zdolności takich jak współpraca w grupach, rozwiązywanie problemów czy krytyczne myślenie.

Wiele elementów przygotowano we współpracy z takimi organizacjami jak NASA, BBC Earth czy Centrum Pokojowej Nagrody Nobla, a twórcy zadbali też o integrację z Microsoft Teams i Flipgrid (co przyda się nauczycielom). W tej wersji Minecrafta znalazł się też „konstruktor kodu” wspierający JavaScript, Python i kodowanie blokowe, a nawet specjalny tryb wieloosobowy nastawiony na wieloplatformową współpracę pomiędzy uczniami posiadającymi różne urządzenia.

Minecraft Education Edition dostępne jest na komputerach PC i Mac, Chromebookach oraz urządzeniach mobilnych opartych o systemy iOS i Android. Uczniowie pobiorą grę z oficjalnej strony, ale do aplikacji należy zalogować się danymi konta ZPE, które otrzymamy w szkole - wystarczy zapytać nauczyciela. Bez logowania dostępna jest tylko wersja demo. Więcej informacji znajdziecie na portalu edukacja.gov.pl.

Read this next