Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Diuna, cz. 2 - przyprawa: czym jest melanż, do czego służy

Dlaczego przyprawa jest tak ważna w świecie Diuny.

„Przyprawa musi płynąć” - takie motto przyświeca całemu galaktycznemu handlowi w uniwersum Diuny. To właśnie kwestie związane z tą niezwykłą substancją nadają pęd ukazanej w „Diunie”. historii W tym miejscu dowiesz się, czym jest melanż, do czego służy i dlaczego jest tak i istotny.


Właściwości przyprawy

Przyprawa to narkotyczna substancja, która jest w stanie znacząco zwiększyć możliwości umysłowe człowieka. Jej użytkownikami byli m.in. mentaci, którzy stawali się swego rodzaju żywymi komputerami, potrafiącymi wykonywać skomplikowane, niedostępne dla zwykłych ludzi obliczenia. Korzystali z niej też nawigatorzy,a by w ograniczonym zakresie przewidywać przyszłość. Umiejętności te były niezbędne do nawigowania statkami podczas międzyplanetarnych podróży.

Konieczność stosowania takiego rozwiązania zaistniała w świecie Diuny po tzw. Dżihadzie Butleriańskim, czyli wojnie ze zbuntowanymi, inteligentnymi maszynami. Po tym wydarzeniu zakazano konstruowania myślących komputerów i skupiono się na rozszerzaniu potencjału ludzkiego umysłu. W tym celu wykorzystano właśnie melanż.

Niebieskie oczy Fremenów to efekt wieloletniego spożywania niewielkich ilości przyprawy

Z przyprawy korzystali również Fremeni, dodając jej niewielkie ilości do jedzenia. Efektem tego była niebieskawa barwa oczu. Do zwiększenia swoich możliwości umysłowych przyprawę zażywały również Bene Gesserit. Proces, który prowadził do zostania Wielebną Matką lub Kwisatz Haderachem, czyli uzyskanie dostępu do pamięci przodków i możliwości przewidywania przyszłości, polegał na wypiciu stężonej esencji przyprawowej.

Oprócz rozszerzenia zdolności umysłowych, przyprawa potrafiła też nawet trzykrotnie zwiększyć długość życia człowieka. Jej efektem ubocznym było za to silne uzależnienie.


Pochodzenie przyprawy

Jedyną planetą, na której występuje melanż, jest Arrakis. Powstawała ona z ekskrementów zarodków czerwi, wydalanych głęboko pod ziemią, a później wydostających na powierzchnię planety i mieszających się z pustynnym piaskiem. Melanż pozyskiwano za pomocą specjalnych kombajnów, które odfiltrowywały go z piasku.

Melanż znaleźć można tylko na Arrakis, a jego pozyskiwanie wiąże się z niebezpieczeństwami. Dlatego ta substancja jest tak rzadka i droga

Ze względu na obecność substancji wyłącznie na jednej planecie, a także ryzykowny proces jej zbierania (zagrożenie w postaci czerwi i ataków Fremenów), stała się ona najcenniejszym towarem w całej galaktyce. Dzięki odkryciu melanżu planeta Arrakis stała się jednym z ważniejszych miejsc w Imperium, a ród, który kontrolował jej wydobycie, zyskiwał ogromną władzę i wpływy.

Zobacz także:

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

Dune

Movie

Oczekiwanie na obraz okładki

Dune: Part Two

Movie

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze