Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Diuna, cz. 2 - kim są Atrydzi, Harkonnenowie: najważniejsze rody i organizacje

Kto sprawuje władzę w uniwersum Diuny.

Świat przedstawiony w filmie „Diuna: Część druga” obfituje w liczne stronnictwa, konkurujące ze sobą o władzę i w pływy. W tym miejscu poznasz najważniejsze rody i organizacje świata Diuny - dowiesz się, kim są Harkonnenowie, Atrydzi, Bene Gesserit czy Gildia Kosmiczna.


Struktura społeczna uniwersum ukształtowała się około 10 000 lat przed wydarzeniami ukazanymi w filmowej „Diunie”. Panuje tam monarchia, w której Imperator włada całym znanym wszechświatem. Podlegają mu członkowie Landsraadu, czyli ciała skupiającego wysokie rody. Należący do rodów książęta i baronowie zarządzają pojedynczymi planetami, układami lub cesarskim lennem.

Najważniejsze rody to:

  • Corrinowie - ród, którego członkowie sprawowali władzę nad Imperium od tysięcy lat. Jego znanymi członkami są Padyszach Imperator Szaddam IV oraz jego córka, księżniczka Irulana. Pochodzą z planety Kaitain, na której znajduje się stolica Imperium.
  • Atrydzi - wysoki ród pochodzący z deszczowej i wodnistej planety Kaladan. Członkami tego rodu są Leto I oraz główny bohater „Diuny”, Paul.
  • Harkonnenowie - słynący z brutalności ród, który zarządzał Arrakis przed przejęciem planety przez Atrydów. Sami pochodzą planety Giedi Prime. Jej znanymi członkami są główni antagoniści filmowej i książkowej „Diuny” - baron Vladimir Harkonnen oraz jego bratankowie - Rabban i Feyd-Rautha.
Padyszacha Imperatora Szaddama IV poznajemy w filmie „Diuna: Część druga”

Ogromny wpływ we wszechświecie mają nie tylko rody, ale też organizacje, bez których podróże międzyplanetarne czy wydobywanie surowców nie byłoby możliwe. Najważniejsze z nich to:

  • Bene Gesserit - składający się wyłącznie z kobiet zakon, którego członkinie szkolą się w umiejętnościach związanych z manipulacją umysłem, wykrywaniem kłamstw i przewidywaniem przyszłości. Mają wpływy na dworach wielu rodów i potajemnie wpływają na politykę Imperium.
  • Fremeni - rodowici mieszkańcy Arrakis, uważający Imperium za najeźdzców. Fremeni doskonale opanowali sztukę przetrwania na pustyni. Wyczekują nadejścia mesjasza, Lisan al-Gaiba.
  • Gildia Kosmiczna - apolityczna organizacja, która posiadała monopol na podróże międzyplanetarne. Nawigatorzy gildii korzystali z ogromnych ilości melanżu, aby zyskać pewną zdolność przewidywania przyszłości, dzięki czemu byli w stanie wskazać cel podróży i pomóc w omijaniu zagrożeń.
  • KHOAM - podległe Imperium konsorcjum, skupiające cały galaktyczny handel i będące głównym źródłem bogactwa Imperium oraz wysokich rodów.
Zobacz także:

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

Dune

Movie

Oczekiwanie na obraz okładki

Dune: Part Two

Movie

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze