Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3: Ashes of Ariandel - Siostra Friede, Ojciec Ariandel i Friede, Czarnopłomienna Friede (boss)

Finałowa walka z bossem.

Finałowa potyczka składa się z trzech etapów. W pierwszym będziesz walczył z Siostrą Friede. Pojedynek nie powinien sprawić ci wiele problemów, chociaż nie można lekceważyć przeciwnika, który posiada w swoim zanadrzu kilka śmiercionośnych ataków. W drugiej fazie walki przyjdzie ci mierzyć się dwoma oponentami jednocześnie: Ojcem Ariandel oraz Friede.

Trzeci etap zmieni potyczkę w istne piekło i to nie tylko przez płomienie, które będą ci towarzyszyły na arenie. Ostatni boss: Czarnopłomienna Frieda jest bardzo wymagającym przeciwnikiem. Chcąc ją pokonać, będziesz musiał nauczyć się jej wszystkich ruchów i ataków, gdyż chwila nieuwagi może doprowadzić do klęski.

Zanim wejdziesz na arenę walki z bossem przywdziej pancerz chroniący cię przez mrozem, ale także przed ogniem, gdyż ataki przeciwników związane są właśnie z tymi żywiołami. Zwróć też uwagę, żeby ciężar twojego ekwipunku, nie spowalniał twoich ruchów. Umiejętność szybkich uników przyda się zwłaszcza w trzecim etapie. Tarcza przyda się, ale raczej w pierwszej i drugiej fazie.

Będąc w Kaplicy Ariandel zejdź po schodach do podziemnej komnaty. Porozmawiaj z postacią przywiązaną do krzesła. Po chwili pojawi się pierwszy boss, Siostra Friede.


Pierwszy etap: Siostra Friede

Siostra Friede dzierży w rękach wielką kosę. Za jej pomocą potrafi wyprowadzać serię cięć oraz wykonać piruet. Jeżeli oddalisz się od przeciwnika, przeprowadzi szarżę z kosą. Co więcej pierwszy boss posiada umiejętność zamrożenia ziemi. Gdy znajdziesz się w obszarze działania tego efektu, doprowadzi to najprawdopodobniej do odmrożenia.

Najtrudniejszym do obrony „atakiem” jest zniknięcie Friede. Pojawi się ona po chwili i jeżeli nie wykonasz uniku, to nadzieję cię na swoją kosę i rzuci o ziemię. Atak ten jest o tyle problematyczny, iż trudno wyczuć, kiedy boss pojawi się i zaatakuje. Nasłuchuj odgłosów przeciwnika i w momencie, gdy zobaczysz ponownie wroga, przetocz się, uchylając się tym samym przed cięciem.

Pierwszy etap walki nie jest trudny, dlatego postaraj się zachować jak największą ilość estusów na kolejne fazy.

Siostra Friede po zniknięciu, najczęściej przeskakuje za ciebie, a następnie wyczekuje momentu do ataku. Dlatego gdy zniknie, obróć się i zbadaj otoczenie. Często można dostrzec miejsce jej obecności po upadających książkach, albo mgiełce unoszącej się nad ziemią, którą pozostawia po swoich krokach. Podbiegnij do niej i zadaj serię ciosów.

Atakuj Siostrę Friedę, gdy ta wykona swój atak i będziesz blisko niej. Jeżeli boss wykonana swój atak ze zniknięciem, spróbuj zadać jej obrażenia, jeżeli twój unik będzie udany. Możliwe jest również zajście od tyłu przeciwnika i zadanie mu ciosu w plecy, co odbierze bossowi dodatkowe punkty życia. Szanuj estusy, które przydadzą ci się w drugim etapie walki.

Po pokonaniu Siostry Friede, Ojciec Ariandel uwolni się z więzów i przywróci ją do życia. Rozpocznie się druga faza potyczki, w której będziesz musiał walczyć z dwoma przeciwnikami na raz.


Drugi etap: Ojciec Ariandel i Friede

Mimo, iż walczysz z dwoma przeciwnikami, to mają oni jeden, wspólny pasek życia. Zadając obrażenia jednemu lub drugiemu bossowi, stan ich punktów życia umniejszy się. Friede ma podobne ataki, do tych co już prezentowała w poprzednim etapie. Z tą uwagą, że teraz, jeśli zniknie, pojawi się w innym miejscu i będzie leczyła siebie oraz Ojca Ariandel. Dodatkowo, Friede potrafi atakować na dystans, wywołując efekt zmarzniętej ziemi, który wypuszcza w twoją stronę.

Ojciec Ariandel jest dosyć przewidywalny w swoich ruchach. Trzyma w rękach wielką misę wypełnioną ogniem, którą uderza raz po raz, gdy będziesz blisko niego. Najczęstszym jego atakiem jest szarża w twoją stronę. Kiedy zbliżysz się zanadto, podniesie naczynie w górę i wyleje ogień na ciebie - wtedy szybko odskocz. Na dystansie potrafi atakować ogniem. Gdy zauważysz, że płomienie podążają w twoją stronę, użyj przetaczania i oddal się od żywiołu.

Chcąc pokonać tych przeciwników, nie musisz skupiać się wyłącznie na jednym bossie. Atakuj wtedy, gdy będzie okazja do zadania obrażeń. Pamiętaj, że mają oni wspólny pasek życia. Jeżeli poziom punktów życia bossa spadnie poniżej połowy, Friede może zniknąć, by leczyć rany, dlatego obserwuj jej ruchy. Gdy po zniknięciu ją zlokalizujesz, podbiegnij i zadaj jej cios, przerywając tym samym leczenie.

Poczekaj, aż Ojciec Ariandel zakończy szarżę i zaatakuj go od tyłu.

Dobrym momentem do ataku jest zajście od tyłu Ojca Ariandel, gdy ten wykona swoją szarżę. Przez chwilę będzie siedział nieruchomo, wtedy podbiegnij do niego i zadaj mu serię ciosów. Uważaj przy tym na Friede, która z dystansu będzie atakowała cię, mrożąc ziemię. Natomiast atakując Friede, poczekaj, aż wykona swoje ataki kosą, a następnie zadaj jej kilka uderzeń i wycofaj się, gdyż drugi boss będzie zmierzał w twoją stronę.

Za zabicie Ojca Ariandel i Friede otrzymasz Sztabę tytanitu. Teraz przyjdzie ci zmierzyć się z najtrudniejszym bossem: Czarnopłomienną Friede. Tak jak w poprzednim etapie, także w tym staraj się zużyć jak najmniej estusów.


Trzeci etap: Czarnopłomienna Friede

Ze względu na przebieg walki, trudno nazwać ten pojedynek równorzędnym, gdyż przeciwnik dysponuje wieloma potężnymi atakami. Twoim zadanie będzie ich unikanie i szukanie okazji do ataku. Otwarta walka nie przyniesie zwycięstwa, ale szybką śmierć. Dlatego skup się na unikach i wyuczeniu wszystkich ruchów przeciwnika.

Ataki bossa:

  • Wyskok w powietrze i uderzenie kosami o ziemie wywołujące falę uderzeniową - gdy zobaczysz, że Friede unosi się w powietrzu, a wokół niej krążą czarne płomienie, przygotuj się na falę, która podąży w twoją stronę. Najlepszym sposobem na uchronienie się przed tym atakiem, jest przetaczanie się w lewo lub w prawo.
  • Naskok z powietrza, atak kosą i zmrożenie ziemi - kiedy Friede dotknie ziemi, ta momentalnie zamarznie. Tak jak w poprzednim ataku, trzymaj się jak najdalej od bossa. Nie próbuj go zaatakować, gdy będzie już na ziemi, gdyż otrzymasz obrażenia od mrozu.
  • Zamarzanie ziemi (obszarowy) - Friede przesunie po ziemi kosę, po czym w twoim kierunku ziemia zacznie zamarzać. Łatwy do przewidzenia atak. Zrób unik w lewo lub w prawo, aby uciec.
  • Firede zniknie, a po chwili w twoją stronę wypuści uderzenie w postaci zamarzniętej ziemi. Ten atak powtórzy jeszcze raz, po czym pojawi się i wystrzeli falę uderzeniową w twoją stronę. Dlatego musisz szybko zlokalizować bossa, po czym przetaczaj się na boki, w celu uniknięcia fali.
  • Małe, naprowadzające fale uderzeniowe - Friede wystrzeli w twoją stronę dwie fale (jedną po drugiej). Przetaczaj się szybko na boki, ale uważaj, bo fale będą podążać za tobą.
  • Ataki kosami (różne rodzaje) - Friede wykonuje piruety i cięcia. Potrafi również przyciągnąć cię do siebie, jeżeli jesteś blisko i „odciąć” głowę (atak ten zabiera znaczną część paska życia).

Wyucz się powyżej opisanych ataków z kosami. Po zakończonej kombinacji będziesz miał możliwość zadania serii uderzeń lub nawet zadaniu ciosu w plecy, o ile boss będzie ustawiony tyłem do ciebie. Jednak, aby zaatakować przeciwnika musisz być dosyć blisko, w innym przypadku Friede wykona kolejny atak lub oddali się. Spróbuj również przetoczenia się w stronę bossa, jeżeli dostrzeżesz, że przeciwnik pędzi na ciebie z kosą. Wtedy znajdziesz się obok Friede, gdy zakończy swój atak, a ty będziesz miał możliwość zadania kilku ciosów.

Podczas walki z Czarnopłomienną Friede skup się na unikach, gdyż będziesz „zasypywany” ciągłymi atakami przeciwnika.

Możliwości do ataku zakończonego odebraniem punktów życia nie ma zbyt wiele. Pozostawaj w defensywie i wyczekuj odpowiedniego momentu do ataku. Tarcza na niewiele się zda. Uniki wykonywane w porę oraz w odpowiednie miejsce, mogą cię uchronić przed śmiertelnymi atakami Friede.

Pilnuj paska zdrowia i dbaj, żeby był wypełniony znacznie powyżej połowy. Ataki Friede odbierają bardzo dużo punktów życia, a co najgorsze nie zawsze możesz uzupełnić zdrowie, ze względu na ciągłe ataki bossa.

Za pokonanie Czarnopłomiennej Friede otrzymasz Duszę siostry Friede. Rozpal ognisko: Siostra Friede. Wróć do Kaplicy Ariandel, wejdź po drabinie i porozmawiaj z malarką. Jeżeli pokonałeś finałowego bossa Geala - z drugiego dodatku o nazwie The Ringed City - możesz oddać malarce Krew mrocznej duszy. W zamian możesz zgodzić się na zatytułowanie swoim imieniem świata, który zostanie namalowany.

Jeżeli chcesz rozpocząć The Ringed City, podejdź do ogniska przy posągu.


Jeżeli masz zainstalowane drugie DLC o tytule: The Ringed City, to przy ścianie, obok posągu pojawi się jeszcze jedno ognisko, które zaprowadzi cię do Sterty mętów - początkowej lokacji drugiego dodatku.

Gratulacje - ukończyłeś dodatek Ashes of Ariandel!

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze