Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Czerwony Krzyż pokazuje, jak wyglądałyby gry bez popełniania zbrodni wojennych

Nietypowa akcja „Graj zgodnie z zasadami”.

Organizacja Międzynarodowego Czerwonego Krzyża zorganizowała nietypowe wydarzenie. Wraz z kilkoma zaproszonymi streamerami chcieli pokazać, jak wyglądałaby rozgrywka w popularne strzelanki, gdyby gracze nie mieli możliwości popełniania w nich zbrodni wojennych. Inicjatywa ma za zadanie zwiększyć świadomość tego, do jakich tragedii dochodzi na prawdziwych wojnach.

Każdego dnia ludzie grają w gry osadzone w rzeczywistych strefach konfliktów prosto ze swojej kanapy. Ale dzisiaj konflikty są powszechniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dla ludzi cierpiących z powodu ich skutków wojna nie jest grą. Niszczy życia i zostawia społeczności w rozsypce” - czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia, które odbyło się 15 kwietnia.

Dlatego rzucamy wam wyzwanie, abyście grali w gry FPS według prawdziwych Praw konfliktów zbrojnych. Chcemy pokazać wszystkim, że nawet wojny mają zasady - zasady, które chronią ludzkość na prawdziwych polach bitew” - tłumaczy dalej organizacja.

W sumie w akcji wzięła udział piątka streamerów, przenoszących reguły prowadzenia wojny na pięć gier: PUBG, Fortnite, CoD: Warzone, Rainbow Six Siege i Escape From Tarkov. W przypadku Fortnite stworzono nawet specjalną mapę, pomagającą lepiej przełożyć nałożone na streamerów zasady na normalnie niezbyt realistyczną strzelankę. Samych zasad były cztery. Oparto je na prawdziwych prawach konfliktów zbrojnych, jednak dostosowano do specyfiki gier:

  • Kiedy wróg jest powalony na ziemię i nie stanowi zagrożenia, nie możesz do niego strzelać (Prawo: jeńcy wojenni muszą być chronieni przed przemocą zastraszaniem i złym traktowaniem)
  • Boty, które nie strzelają niesprowokowane, są traktowani jako cywile i nie możesz w nich celować, ani ich zranić (Prawo: cywile nie mogą zostać zaatakowani i muszą przebywać pod ochroną)
  • Podczas każdej rozgrywki domy, szkoły czy szpitale są uznawane za strefę bezpieczną i nie możesz ich uszkodzić. Walcząc w tych miejscach, musisz unikać niszczenia otoczenia (Prawo: infrastruktura cywilna jest pod ochroną)
  • Jeśli masz niezużytą apteczkę, która działa na innych graczy, musisz oddać ją temu, kto jej potrzebuje. Nie ważne, czy to przyjaciel czy wróg (Prawo: chorzy i ranni muszą zostać poddani opiece medycznej po obu stronach konfliktu)

To nie pierwsza tego typu akcja zorganizowana przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż. We współpracy ze studiem Bohemia Interactive w 2017 roku stworzono DLC do gry Arma 3 o nazwie „Law of War”. W dodatku gracze wcielają się w pracowników organizacji humanitarnych, pomagając ludziom w strefie konfliktu, rozbrajając pola minowe i rozmawiając z dziennikarzami. Cały dochód ze sprzedaży dodatku deweloper przekazał Czerwonemu Krzyżowi.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Read this next