Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Borderlands 2 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia gry, misje główne, poboczne oraz sekrety.

Witamy w darmowym poradniku do Borderlands 2 zawierającym szczegółowy opis przejścia kampanii fabularnej oraz zadań dodatkowych. Oprócz tego znajdziecie tu również przydatne wskazówki ułatwiające rozpoczęcie zabawy i poznanie mechaniki w grze. Warto z nich skorzystać, jeśli na przykład utknąłeś w jakimś miejscu na dłużej.

W Borderlands 2 ponownie trafiamy na planetę Pandora niedługo po zakończeniu wydarzeń znanych z pierwszej części. Głównym przeciwnikiem jest niejaki Handsome Jack, który w wyniku intryg i spisków przejął władzę nad największym dostawcą broni - firmą Hyperion. Dzięki niej pragnie podporządkować sobie całą planetę, w czym ma przeszkodzić główny bohater.

Osoby, które miały do czynienia z pierwszą odsłoną serii poczują się, jak na Pandorze również ze względu na pojawiające się w grze postacie. W centrum większości ważnych wydarzeń, jak zwykle bierze udział niepozorny robot Claptrap. Oprócz niego spotkamy bohaterów poprzedniej części, czyli Bricka, Lilith, Rolanda i Mordecaia.

*

Misje główne

Zadania poboczne

*

Porady na dobry początek

Wybór bohatera, to najważniejsza decyzja przed przystąpieniem do rozgrywki. Każdy z nich dysponuje bowiem inną umiejętnością specjalną wykorzystywaną podczas walki z przeciwnikami. Zapoznaj się z ich opisami i zdecyduj, która opcja pasuje najbardziej do twojego stylu gry:

  • Sabre Turret - rozstawiane działko rażące przeciwników różnymi rodzajami pocisków. Jego rozstawienie sprawia, że będzie ostrzeliwać rywali przez kilkadziesiąt sekund lub do jego zniszczenia przez wrogów.
  • Decepti0n - pozwala twojej postaci stać się niewidzialnym na kilkanaście sekund. Każdy kolejny atak zadany w tym trybie będzie mocniejszy od poprzedniego.
  • Phaselock - wytwarzasz wokół wrogów specjalne pole, które ich unieruchamia (niektórzy są na nie odporni), dając ci czas na spokojne wyeliminowanie wybranego przeciwnika.
  • Gunzerking - ostrzeliwujesz przeciwnika korzystając z dwóch broni naraz. W tym trybie regenerujesz połowę życia oraz zapewniasz sobie stałą dostawę amunicji. Jesteś też mniej podatny na wrogie ataki.

Poziom doświadczenia jest najważniejszym wskaźnikiem, który należy brać pod uwagę przy walce. Sprawa jest prosta, jeśli twój poziom doświadczenia jest niższy niż wrogów powiedzmy o 4-5, to nie zaczynaj z nimi walki, ponieważ stanowią śmiertelne zagrożenie. Lepiej rozwiń swoją postać i wróć do takich rywali, kiedy awansujesz.

Rozwijanie postaci odbywa się za zdobywane punkty doświadczenia. Otrzymujesz je między innymi za zabijanie wrogów, odkrywanie nowych terenów oraz wypełnianie misji głównych i dodatkowych. Od piątego poziomu doświadczenia każdy awans zapewnia ci również jeden punkt zdolności, który możesz zainwestować w wybrane przez siebie drzewko umiejętności. Każdy z bohaterów posiada trzy unikalne drzewka rozwoju.

W przypadku śmierci masz jeszcze szansę ochronić się przed nią. W takim przypadku będziesz miał jeszcze kilkanaście sekund na zabicie rywala (twoja postać będzie miała ograniczone ruchy). Jeśli ci się to uda, to bohater powstanie ze zregenerowaną osłoną oraz przywróconą częścią punktów zdrowia. Opcja ta nazywa się Second Wind. Jeżeli nie skorzystasz z szansy, to zostaniesz przeniesiony do najbliższego punktu zapisu gry płacąc pieniędzmi za "usługę wskrzeszenia".

Eksploracja to ważny element zabawy. W trakcie przemierzania kolejnych lokacji warto zaglądać we wszystkie kąty, w których możesz znaleźć gotówkę, broń, apteczki itd. Jeśli posiadasz za dużo rzeczy w ekwipunku, to warto udać się do pobliskiego handlarza lub automatu z bronią i sprzedać je z zyskiem.

W grze istnieje też możliwość kupowania ulepszeń. Aby to uczynić musisz posiadać zasoby eridium. To specjalny, fioletowy surowiec, który możesz zdobyć podczas eksploracji czy wykonywania zadań. Aby zakupić ulepszenia musisz udać się do Crazy Earla stojącego na wschodzie Sanktuarium (kupca poznasz w trakcie jednej z misji fabularnych).

Oprócz standardowej amunicji w grze znajdziesz również ulepszone wersje. Można je podzielić na kilka typów:

  • Wybuchowa (explosive) - zadaje dodatkowe obrażenia przy eksplozji po trafieniu wroga. Sprawdza się nieźle przeciwko wszystkim rodzajom wrogów.
  • Ogniowa (fire) - służy przede wszystkim do zadawania ran organizmom żywym. Istnieje spora szansa na ich podpalenie, co skutkuje dodatkowymi obrażeniami na przestrzeni czasu. Średnio spisuje się przeciwko robotom i jest mało skuteczna w walce z ognistymi przeciwnikami.
  • Kwasowa (corrosive) - strzela charakterystycznymi, zielonymi pociskami, które w dłuższym czasie mogą zadawać dodatkowe obrażenia. Amunicja ta jest szczególnie dobra do walki z robotami.
  • Elektryczna (shock) - oprócz możliwości unieruchomienia niektórych przeciwników i zadawania im obrażeń rozłożonych w czasie, pociski te mają jeszcze jedną ogromną zaletę - potrafią momentalnie pozbawić wroga osłony.
  • Pokrywająca (slug) - charakterystyczna fioletowa plazma, po trafieniu którą wrogowie przyjmują taki sam kolor. Kiedy to nastąpi ataki innymi rodzajami broni zadają im znacznie większe obrażenia.

Wskazówki, które mogą się przydać

- Postaraj się grać ze znajomymi. Borderlands 2 może sprawiać frajdę podczas samotnej rozgrywki, jednak prawdziwe oblicze ukazuje, kiedy podróżujemy z towarzyszami. Możemy zobaczyć jak uzupełniają się różne klasy, a przedmioty, które znajdujemy, są nieco lepszej jakości.

- Korzystaj z osłon. Nie mamy do czynienia z grą ze specjalnym systemem osłon, jednak nie oznacza to, że elementów otoczenia nie można wykorzystać. Często jest to niezbędne. Przed każdym starciem przyjrzyj się lokacji i przemyśl gdzie się schowasz, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli.

- Patrz na minimapę. Powiedzmy, że ukryjesz się za chatką, by zregenerować zdrowie. Nie dostrzeżesz więc wszystkich wrogów. Chyba, że spojrzysz na minimapę - niedoceniany i niezwykle przydatny element interfejsu.

- Doceń moc żywiołów. Różne efekty broni często mogą znacznie ułatwić bitwę. Zawsze staraj się mieć przy sobie po jednej każdego rodzaju, by być gotowym na każdą sytuację. Być może wróg będzie odporny na elektryczność, w takim wypadku po prostu zmienisz pistolet na karabin strzelający pociskami wspomaganymi ogniem.

- Zaplanuj rozwój postaci. Każda klasa dysponuje trzema drzewkami talentów wpływających w różny sposób na jej możliwości. Skorzystaj ze specjalnego kalkulatora na oficjalnej stronie gry (http://www.borderlands2.com/us/skilltree/), by podjąć decyzje jeszcze przed rozpoczęciem gry.

- Nie omijaj zadań pobocznych. Główny wątek jest całkiem niezły, ale prawdziwe perełki trafiają się często w zadaniach opcjonalnych. Ciekawe postacie, krótkie opowieści, specyficzni wrogowie i wyjątkowe nagrody.

- Inwestuj w magazynki. Eridium to druga waluta, zaraz za normalnymi pieniędzmi. Kupisz za nią różne ulepszenia. Priorytetem powinna być rozbudowa magazynków wszystkich broni - im więcej amunicji, tym rzadsze przeładowywanie.

- Zbieraj wszystko. Dosłownie - rozgrzebuj każdą stertę śmieci i kamieni, każdy pojemnik i skrzynię. Nigdy nie wiesz, na co trafisz. W najgorszym wypadku wzbogacisz się o kilka kolejnych dolarów. Czasem wejdziesz też w posiadanie dodatkowego eridium.

- Korzystaj z pojazdów. Samochody możesz wyposażyć w karabin lub rakietnicę. Cokolwiek wybierzesz, będziesz dysponował nieograniczonym zapasem amunicji. Wykorzystuj to, by likwidować jak najwięcej wrogów - później, gdy wysiądziesz, nie będziesz musiał marnować amunicji własnej broni.

- Biegaj, skacz, uciekaj. Często trafisz na przeciwników, którzy zniszczą cię dwoma strzałami z potężnej strzelby lub jednym ciosem. Bossom zazwyczaj towarzyszy mnóstwo mniejszych oponentów. Najlepszą taktyką walki jest zawsze pozostawanie w ruchu - pozwól, by wrogowie cię gonili, nie będą wtedy często strzelać. Sam zatrzymuj się tylko na moment, by wycelować. Strzelaj też w biegu.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Borderlands 2

PS3, Xbox 360, PlayStation Vita, PC, Mac

Borderlands: The Handsome Collection

PS4, Xbox One

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze