Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Baldur's Gate 3 - jak uleczyć postać

Przywracanie punktów zdrowia, mikstury, zaklęcia, jedzenie.

Walka jest nieodłączną częścią BG3 i jakbyś się nie starał, twoje postacie będą otrzymywać obrażenia. Jak przywrócić utracone punkty zdrowia, które przedmioty najlepiej się do tego nadają i czy można zwiększyć chwilowo stań punktów zdrowia? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym rozdziale.


Na tej stronie:


Punkty zdrowia - ilość i utrata

Punkty zdrowia wybranej postaci (1) wyświetlane są przy jej portrecie - możesz także sprawdzić zdrowie kompanów na ich portretach (2), zaś obok wyświetlane będą aktywne statusy. Wartość przedstawiona jest przez dwie liczby X/Y - X to aktualna pula punktów zdrowia, Y to maksymalna, którą może mieć postać. Jeśli wartość aktualnych punktów zdrowia spadnie do 0, postać zostanie powalona.

W przypadku powalenia postać przechodzi w stan agonii. Oczekuje na pomoc innych sojuszników (podniesienie akcją lub uzdrowienie zaklęciem bądź przez rzut mikstury). Jeśli w swojej turze trzykrotnie nie uda się postaci powstać samodzielnie, umiera, ale możesz ją wskrzesić.


Odnawianie zdrowia

By zapobiec całkowitej utracie życia, możesz zwiększyć tymczasowo ilość punktów zdrowia bądź je odnowić. Niektóre zdolności, jak Mobilizacja (u kompanki Lae'zel) pozwalają na tymczasowe zwiększenie maksymalnego poziomu zdrowia. Gdy z nich skorzystasz, przy liczbie na portrecie wskazującej maksymalne zdrowie ujrzysz dopisek, na przykład: "+5".

Częściej jednak będziesz przywracać utracone punkty zdrowia. Możesz tego dokonać za sprawą mikstur leczniczych. Dla przykładu, Mikstura leczenia (5) pozwoli odnowić postaci punkty zdrowia równe 2k4 +2. Przy użyciu jej wylosowana zostanie wartość od 4 do 10 punktów zdrowia, które zostaną zregenerowane. Użycie mikstury to akcja dodatkowa, więc nadal możesz wyprowadzić atak lub uciec od walki.

Do leczenia możesz też wykorzystać niektóre typy pożywienia jedzenia (6). Najpopularniejszym działaniem jest jednak wykorzystanie magii leczącej, która jest darmowa, może być akcją główną lub dodatkową. Specjalistami leczenia są klerykowie z odpowiednią domeną, jednak zaklęcie może nabyć praktycznie każda postać władając prostą magią, możesz też używać zwojów.

Ostatnim sposobem na regenerację sił jest odpoczynek i obozowanie. Krótki odpoczynek nie powoduje upływu czasu, odnawia część zasobów oraz zdrowia wszystkim członkom drużyny - możesz go użyć dwukrotnie, nim będziesz zmuszony skorzystać z długiego odpoczynku.

Długi odpoczynek regeneruje wszystkie zasoby i pełne zdrowie, usuwa też wszelkie statusy. Powoduje jednak upływ czasu, co może wpłynąć na niektóre zadania, a także pozbawia cię zasobów obozowych w liczbie 40.

Następnie: Baldur's Gate 3 - jak dołączyć kolejne postacie do drużyny

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - poziom postaci: jak zwiększyć

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Baldur's Gate III

PS5, Xbox Series X/S, PC

Related topics
O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze