Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ania nie Anna - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie

Podsumowanie najważniejszych informacji z serialu.

Serial oryginalny Netflixa, oparty na bestsellerowej powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. To poruszająca 3-sezonowa opowieść o dorastaniu rudowłosej, osieroconej dziewczynki, którą na nowo pokochały miliony widzów na całym świecie. Na tej stronie wyjaśniamy zakończenie serialu „Ania nie Anna” i omawiamy kluczowe wydarzenia.

  • Uwaga na spoilery: Jak wskazuje tytuł strony, artykuł przedstawia treści, które zdradzają fabułę serialu. Jeśli nie chcesz jej poznać, przejdź na stronę główną i zainspiruj się codzienną dawką wieści ze świata gier, filmów i seriali.

Na tej stronie:


Co się działo przez trzy sezony serialu?

Ania Shirley zostaje adoptowana z sierocińca przez rodzeństwo - Marylę i Mateusza Cuthbertów. Pomimo początkowej niechęci kobiety (chcieli adoptować chłopca do pomocy na gospodarstwie), dziewczynka pozostaje w Avonlea.

Przełomowym momentem w życiu Ani jest zaproponowanie przez wychowujące ją rodzeństwo, aby przyjęła ich nazwisko. To sprawia, że nastolatka czuje się już pełnoprawnym członkiem rodziny. Dzięki temu staje się Anią Shirley-Cuthbert. Jednocześnie dziewczynie trudno jest zapomnieć o przeszłości i pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o swojej prawdziwej matce i ojcu.

Ania poznaje Dianę, z którą szybko znajdują nić porozumienia. Od razu stają się najlepszymi przyjaciółkami. Zbyt bujna wyobraźnia Ani i konserwatywna rodzina Diany doprowadzają jednak do wielu wyzwań, jakie musi pokonać ich przyjaźń. Rudowłosa zaczyna uczęszczać do miejscowej szkoły, gdzie szybko pokazuje swój talent do nauki. Nie jest jednak doceniana przez nauczyciela, który sprzyja jednej ze starszych uczennic.

Ania i Diana w tarapatach

„Odmienność” i progresywność Ani sprawiają, że cała rodzina musi stawiać czoła nieprzychylnym komentarzom mieszkańców Avonlea. W trakcie seansu obserwujemy, jak najbliżsi bohaterki stają się dzięki niej bardziej otwarci i nowocześni. Jest ona swego rodzaju inspiracją do zmian.

Serial ukazuje również rozterki miłosne najmłodszych mieszkańców miasteczka. Ania oraz jej szkolny rywal - Gilbert - mają się ku sobie. Nie decydują się jednak na wyjawienie uczuć. Tymczasem w szkole zjawia się nowa, przebojowa nauczycielka, co pozwala odkryć dwójce nastolatków, że ich drogą jest kariera naukowa.

Ania i Gilbert odkrywają uczucia do siebie

Akcja produkcji nie jest jednak wierną adaptacją powieści. Wiele wydarzeń zostało spłyconych, ze względu na rozległość fabularną w książce. Dodano także nowe postacie, a niektóre z nich zostały pominięte. Pomimo tych zmian, Ania Shirley-Cuthbert przeżywa bardzo podobne przygody jak jej pierwowzór z bestselleru (szczególnie w dwóch pierwszych sezonach).


Obsada - kto gra Anię?

Osoba odpowiedzialna za obsadę aktorską w produkcji z pewnością przyczyniła się do sukcesu serialu. W roli głównej wystąpiła Amybeth McNulthy, która urodziła się w 2001 roku. Swoje pierwsze doświadczenie sceniczne nabrała podczas występów baletowych i amatorskich w młodzieżowej sekcji irlandzkiego teatru. Pierwsze kroki w aktorstwie stawiała w 2014, debiutując w krótkometrażowym filmie „A Risky Undertaking”. W 2015 roku zagrała epizodyczną rolę w serialu „Agatha Raisin”.

Sławę przyniosła jej właśnie Ania Shirley. Podczas castingu do tej roli musiała pokonać prawie 200 innych dziewczynek. Co ciekawe, na potrzebę serialu musiała farbować włosy na rudo – naturalnie jest blondynką.

Amybeth McNulthy w roli Ani Shirley-Cuthbert

Po sukcesie w serialu zagrała także w 4. sezonie jednego z największych hitów Netflixa ostatnich lat - Stranger Things. Wybrano ją do drugoplanowej roli Vickie. Wystąpiła w czterech odcinkach, odgrywając członkinię licealnej orkiestry.

Po sukcesie w serialu zagrała także w 4. sezonie jednego z największych hitów Netflixa ostatnich lat - Stranger Things. Wybrano ją do drugoplanowej roli Vickie. Wystąpiła w czterech odcinkach, odgrywając członkinię licealnej orkiestry.

Charyzmatyczna i rezolutna Ania zapada w pamięć widza, pozostawiając po sobie pozytywne emocje. Chociaż popełnia wiele błędów, które mogą widza zwyczajnie drażnić, to jej uśmiech i samozaparcie sprawiają, że jest to lubiana bohaterka. Dodatkowo znacząco wyprzedza swoją epokę, nierzadko zderzając się z niezrozumieniem. Jej poglądy na świat różnią się od tych, które starsze, jak i to młodsze pokolenie w Avonlea uważa za normę. Fascynują ją samodzielne i wykształcone kobiety, które w jej czasach stanowiły rzadkość. Wierzy w równość pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Ania zafascynowana nowoczesną nauczycielką

Ania uznała, że wartością w jej życiu nie będzie posiadanie męża - w przeciwieństwie do większości dziewczynek w jej wieku. Starała się kreować swoją rzeczywistość na taką, która pomoże jej w samorozwoju. Myślała o karierze i podjęcia się pracy jako nauczycielka - do czego skrupulatnie dążyła poprzez naukę.


Czy serial jest wierny książce

Produkcja nie jest wierną adaptacją książki. Wielu bohaterów, którzy pojawiają się w serialu i stają się jego ważną częścią, w powieści nie istnieją w powieści. W tym przypadku są to przede wszystkim postacie czarnoskóre. Pojawiają się przez dwa sezony i często występują jako jedne z najważniejszych postaci w odcinkach.

Trzeci sezon zwraca uwagę na rezerwaty, w których zamieszkiwali Indianie. W książce Mikmakowie (rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej) ani razu nie zostali wspomniani. W serialu pojawiają się także wątki homoseksualne. Nietrudno było się domyślić, co autorzy chcieli przekazać, kreując postaci ciotki Józefiny oraz przyjaciela Ani - Cole’a.

Bash i jego rodzina nie pojawiają się w książce

Co ciekawe, Diana, która w serialu jest kreowana na bardziej buntowniczą i chętną na samorozwój - w książce jest posłuszną córką, która chce zostać żoną i matką. W przypadku tej bohaterki, wykreowano ją na postać, która oczekuje zmian w społeczeństwie.


Zakończenie serialu - jak kończy się Ania nie Anna

Ania Shirley-Cuthbert nie jest już dzieckiem, ale młodą kobietą, co pokazuje jej przemiana w wyglądzie. Dzięki swojej wiedzy i uporowi trafia na uniwersytet wraz z koleżankami ze szkoły z Avonlea. Brakuje tam jednak Diany - ta została wysłana do szkoły w Paryżu.

Ania dowiaduje się, że Gilbert pozostawił swoją narzeczoną w imię miłości do niej, co dogłębnie ją wzrusza. Chłopak przerywa podróż pociągiem do Toronto, gdzie dostał się na studia, aby wyznać ukochanej miłość. Spotykają się i wpadają sobie w objęcia. Wieńczą to pocałunkiem. Niespodziewanie na miejscu pojawia się także Diana. Okazuje się, że rodzice pozwalają jej na podjęcie nauki u boku najlepszej przyjaciółki.

Ania i Gilbert po wyznaniu sobie miłości

Ostatecznie Ania dowiaduje się, kim byli jej rodzice. Wszystko dzięki upartości rodzeństwa Cuthbert. Doskonale wiedzieli, że Ania chciała poznać swoje korzenie. Jak się okazało, rodzice byli nauczycielami. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że Ania wkracza w nowy etap swoje życia jako spełniona osoba. Netflix potwierdził, że nie ma obecnie planów na kolejny sezon serialu.

Więcej o serialu Ania nie Anna:

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze