Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ahsoka - co warto obejrzeć przed seansem serialu

Dowiedz się, czy znajomość „Wojen Klonów” jest wymagana.

Ahsoka to niezwykle istotna postać świata Gwiezdnych Wojen. Choć fani seriali animowanych Dave'a Filoniego znają ją doskonale, to dla osób znających wyłącznie produkcje aktorskie, długo pozostawała ona postacią anonimową. W tym miejscu dowiesz się, co warto obejrzeć przed seansem „Ahsoki” i czy znajomość tych produkcji jest konieczna do zrozumienia fabuły serialu.


W jakich serialach pojawiła się Ahsoka

Ahsoka to postać stworzona przed Dave'a Filoniego. Zadebiutowała ona w serialu „Wojny Klonów”, w którym poznaliśmy ją jako padawankę Anakina Skywalkera. Można śmiało określić ją główną bohaterką tejże produkcji. Jeszcze wcześniejsze losy Ahsoki możemy poznać dzięki animowanym „Opowieściom Jedi”. Trzy odcinki tego serialu zostały poświęcone właśnie jej.

Istotnymi postaciami w serialu „Ahsoka” są również Sabine Wren, Hera Syndula, Ezra Bridger i Admirał Thrawn. Ich losy poznajemy w „Rebeliantach”, w których również, od czasu do czasu, pojawia się Ahsoka. Serial aktorski stanowi kontynuację wydarzeń ukazanych w tej produkcji.

Ahsoka zadebiutowała w animowanych „Wojnach Klonów”

W wersji aktorskiej Ahsokę po raz pierwszy poznaliśmy w 5. odcinku 2. sezonu serialu „The Mandalorian”. Pojawia się tam również Morgan Elsbeth, jedna z głównych antagonistek „Ahsoki”. Główna bohaterka serialu pojawiła się także w 6. odcinku „Księgy Boby Fetta”, lecz nie odegrała tam większej roli.


Co trzeba lub warto obejrzeć przed „Ahsoką”

Znajomość wszystkich wyżej wymienionych produkcji nie jest wymagana, aby zrozumieć wydarzenia przedstawione w „Ahsoce”. Potwierdził to showrunner serialu, Dave Filoni, podczas wywiadu udzielanego serwisowi IGN. Przyznał jednak, że znajomość „Wojen Klonów” może być pomocna. Polecił też zapoznanie się z czwartym sezonem „Rebeliantów”, a zwłaszcza odcinkiem dziesiątym, zatytułowanym „Zmierzch Jedi”.

Fani Gwiezdnych Wojen wzięli sprawy w swoje ręce i sami przygotowali listę odcinków, które warto obejrzeć w celu lepszego zrozumienia „Ahsoki”. Znajdziemy na niej odcinki „Wojen Klonów”, opowiadające o odejściu bohaterki z Zakonu Jedi i jej losach po wydaniu rozkazu 66 przez Palpatine'a. Wyszczególnione odcinki „Rebeliantów” pozwalają zaś poznać drużynę statku Duch i jej związki z Ahsoką. Pełna lista ukazała się na Twitterze.

Choć seriale „The Mandalorian” i „Księga Boby Fetta” nie są bezpośrednio powiązane (poza jednym odcinkiem) z fabułą „Ahsoki”, to wszystkie trzy produkcje mogą doczekać się wspólnego zakończenia. Wchodzą one w skład tzw. Mandoverse, które, według zapowiedzi, ma zostać zwieńczone łączącym wszystkie wątki filmem.

„Ahsokę” oraz wszystkie pozostałe wymienione produkcje obejrzeć można w serwisie Disney+.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze