Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Zaginiona gra z Michaelem Jacksonem odnaleziona na pchlim targu

A właściwie nagrania z gry.

W latach 90., Sega wydała grę Scramble Training, w której główną rolę zagrał Michael Jackson. Dzięki dość przypadkowej ofercie na pchlim targu i staraniach nabywcy, nagrania z tej produkcji zostały zachowane cyfrowo i można je obejrzeć na YouTube.

Michael Jackson in Scramble Training - bo tak brzmi pełny tytuł - ukazało się w 1993 roku. W produkcję grało się na specjalnym symulatorze Sega AS-1, dostępnym tylko w parkach rozrywki japońskiego producenta, a więc SegaWorld i Joypolis. Król popu wcielał się w niej w instruktora lotu statkiem kosmicznym.

Oto wspomniane AS-1. Maszyna była wyposażona w system hydrauliczny, który poruszał kadłubem podczas gry. Źródło: Sega Retro

Jak można się domyślić, wspomniane parki rozgrywki zamknięto wiele lat temu, a na świecie nie został prawdopodobnie żaden funkcjonalny symulator AS-1. Jedynym sposobem, żeby „doświadczyć” Scramble Training były kiepskiej jakości, wykonane „z ręki” nagrania pochodzące z lat 90., które można było znaleźć w sieci.

Wszystko zmienił Ben Bizley, 35-kolekcjoner pochodzący z Anglii. Wybrał się on na pchli targ, na którym sprzedawano przedmioty pochodzące od byłego pracownika Segi, który niedawno zmarł. Jednym z nabytych okazów była właśnie kaseta ze wszystkimi nagraniami pochodzącymi z Michael Jackson in Scramble Training.

Sceny z królem popu udało się przekonwertować na formę cyfrową, choć wymagało to sporo wysiłku. Całą historię opisuje Forbes. Powyżej można natomiast zobaczyć wszystkie sceny z gry, w których komandor Jackson instruował osoby zasiadające w AS-1.

A na czym polegał gameplay? W środku znajdował się joystick i dwa przyciski, a zadaniem gracza było strzelanie w nadchodzące wrogie statki i inne przeszkody. System hydrauliczny poruszał całym symulatorem zgodnie z ruchem statku na ekranie podczas zabawy.

Read this next