Skip to main content

Xbox Series X w trybie wstrzymania zużywa 10 razy więcej energii niż PS5

Uśpienie uśpieniu nierówne.

Przy coraz wyższych cenach energii elektrycznej każdy kilowat jest na wagę złota. Tymczasem okazuje się, że Xbox Series X pobiera znacznie większe ilości energii, niż konkurencja.

Z wyliczeń poczynionych przez Alexa Herna, który jest redaktorem działu technologicznego w brytyjskim The Guardian, maszyna Microsoftu w trybie wstrzymania „zjada” 13W, czyli równowartość 59 funtów rocznie. Dla porównania - PlayStation 5 pozostawiona w uśpieniu będzie kosztować zaledwie 4 funty w skali roku.

Konsole Xbox mają dwa tryby uśpienia. Pierwszy, wspomniany, to „wstrzymanie”. Opcja ta jest wymagana dla funkcji zdalnych, takich jak zdalne pobieranie zawartości na konsolę za pośrednictwem aplikacji mobilnej czy automatyczne aktualizacje gier.

Drugi tryb to „oszczędzanie energii”. Od majowej aktualizacji jest to domyślny tryb uśpienia, który zużywa znacznie mniej prądu, jednak posiadacze konsol kupionych wcześniej powinni sprawdzić ustawienia zasilania w opcjach systemu.

Gwoli wyjaśnienia - ilość energii zużywanej przez Xbox Series X w skali roku jest porównywalna z routerem, więc nie są to rekordowe ilości, a sam problem nie dotyczy mniej wydajnego Xbox Series S. Warto też wspomnieć, że Microsoft planuje skrócić animację początkową i czas potrzebny na włączenie konsoli po jej całkowitym wyłączeniu do około 8 sekund. Może zachęci to graczy do całkowitego wyłączania konsol.

Zobacz także