Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wolfenstein 2: The New Colossus - Enigma, szyfry i mini gra

Zobacz, w jaki sposób aktywować maszynę deszyfrującą, jak zdobywać kody oraz jak lokalizować niemieckich uberdowódców.

Niemiecka maszyna szyfrująca o nazwie Enigma pojawia się w Wolfenstein 2: The New Colossus podobnie, jak w poprzedniej odsłonie serii, jednak tym razem jej zastosowanie jest inne. Dzięki maszynie możemy deszyfrować zbierane podczas gry kody i na ich podstawie ustalać miejsca pobytu niemiecki dowódców, których będziemy następnie eliminować.

Maszynę Enigma znajdziesz na pokładzie łodzi podwodnej o nazwie Młot Ewy. Jest w głównym pomieszczeniu nazywanym centralą, gdzie w późniejszym etapie znajduje się między innymi kajuta Grace.

Enigma (1) oraz stół (2), z którego wyruszasz na misje zabijania dowódców.

Po wykonaniu zadania głównego o nazwie Nowy strój, które rozpoczniesz po użyciu mapy na interaktywny stole dowodzenia (2 na obrazku powyżej) będziesz mógł w końcu aktywować Enimgę (1 na obrazku powyżej). Aby to uczynić podejdź do fotela i wejdź z nim w interakcję.

Pojawi się wtedy specjalne menu związane z uberdowódcami. Aby namierzyć któregoś z nich należy wybrać go z listy. Z prawej strony widnieje ikona kłódki (3 na obrazku powyżej) oznaczająca, że lokalizacja danego dowódcy jest zablokowana. Aby ją odblokować musisz posiadać wskazaną liczbę szyfrów enigmy (4 na obrazku powyżej). Ich ogólna liczba jest wyświetlona w prawym górnym narożniku menu.

Skąd brać szyfry Enigmy? Znajdziesz je przy ciała dowódców zabijanych podczas wykonywania misji. Są to oficerowie, przy dojściu do których na górze ekranu wyświetla się specjalna ikona pokazująca, jak daleko od nich jesteśmy. Dowódcy mogą wzywać posiłki, jeśli zostaną zaalarmowani przez bohatera.


Rozszyfrowywanie kodów Enigmy (mini gra)

Jeśli posiadamy wymaganą liczbę szyfrów Enigmy i zdecydujemy się odblokować lokalizację konkretnego dowódcy, to należy wybrać go z listy.

Sposób deszyfrowania kodów

W tym momencie wyświetli się nowy ekran z mini grą, w której trzeba będzie dokonać deszyfracji kodu. Na górze znajduje się 7 różnych wzorów - każdy z nich składa się z dwóch części: górnej (1 na obrazku powyżej) oraz dolnej (2 na obrazku powyżej).

Cała sztuka polega na tym, aby ze wzorów na dole ekranu ułożyć identyczny wzór. Najpierw należy przesuwać górną część wzoru (3 na obrazku powyżej) tak długo, aż trafimy na taką samą, jak we wzorze na górze (1 na obrazku powyżej). Następnie analogicznie należy dobrać dolną część wzoru (4 na obrazku powyżej).Kiedy obydwa wzory do siebie pasują zatwierdź je, a system automatycznie przeskoczy do kolejnego wzoru. Po uporaniu się ze wszystkimi otrzymasz namiary na dowódcę, którego będziesz mógł zaatakować wybierając jego lokalizację z interaktywnej mapy. Pamiętaj, że podczas mini gry należy się spieszyć, ponieważ na każdy wzór jest przewidziana ograniczona ilość czasu (5 na obrazku powyżej).

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze