Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valve zapowiada Steam OS

Darmowy system operacyjny zaprojektowany „dla telewizora i pokoju dziennego”.

Valve zapowiedziało dziś własny, darmowy system operacyjny - Steam OS. Umożliwi on między innymi przekazywanie rozgrywki z komputera „na urządzenie z tym systemem”. Oczywiście, poza dodatkowymi funkcjami, odbiorcy będą mieli dostęp do wszystkiego, co obecnie oferuje platforma Steam.

Nie poinformowano jeszcze, na jakich urządzeniach będzie działał Steam OS

„SteamOS łączy architekturę Linuksa z funkcjonalnością wymaganą do grania na dużym ekranie. SteamOS dostępny będzie wkrótce za darmo, jako samodzielny system operacyjny dla maszyn działających w pokojach dziennych” - czytamy w oficjalnym opisie.

Poinformowano także, że niektórzy deweloperzy już pracują nad grami, które „korzystają z zalet” systemu. Nie wiemy jednak o jakich twórców, a także o jakie produkcje chodzi.

Valve podkreśla też „wielokierunkowość” Steam OS, która umożliwi nieograniczoną współpracę użytkowników.

„Steam nie jest systemem jednokierunkowym - jest on platformą rozrywki tworzoną przez wielu użytkowników, gdzie każda osoba może stworzyć zawartość dla tysięcy innych osób. W SteamOS otwartość oznacza, że każdy producent sprzętu może zmieniać sposób i działanie sprzętu w pokoju dziennym szybciej niż kiedykolwiek w przeszłości” - napisali przedstawiciele firmy.

„Użytkownicy mogą zmienić każdą część oprogramowania lub sprzętu w zależności od ich upodobań. Gracze mają możliwość współpracy w tworzeniu gier, które kochają. SteamOS będzie kontynuować swoją ewolucję, lecz pozostanie on środowiskiem umożliwiającym nieprzerwaną innowację”.

Wśród czterech nowych funkcji Steam stworzonych z myślą o salonach znalazło się między innymi tak zwane „strumienowanie” zawartości. Gracze będą mogli korzystać z ulubionych tytułów uruchomionych na komputerze, a wyświetlanych na telewizorze w innym pokoju.

„Włącz swój ulubiony komputer i uruchom Steam jak zawsze to robisz - tym razem twoja rozgrywka może być przekazywana bezpośrednio na twoją maszynę z systemem SteamOS za pomocą sieci domowej”.

Dowiedzieliśmy się także, że za pośrednictwem Steam i urządzeń ze Steam OS będziemy mogli słuchać muzyki oraz oglądać filmy. Valve współpracuje obecnie z różnymi dostawcami zawartości medialnej, szczegóły na ten temat poznamy niedługo.

Steam OS ma zostać udostępniony wkrótce, nie poznaliśmy dokładnej daty premiery systemu. Jego zapowiedź jest pierwszym z trzech ogłoszeń od Valve, które mają nastąpić w tym tygodniu. Kolejne nastąpi w środę o godzinie 19:00.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

O autorze
Komentarze