Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Twórcy Borderlands sprzedani za 460 mln dol. Take-Two przejmuje studio Gearbox

Randy Pitchford pozostaje dyrektorem generalnym.

Holding Embracer Group oficjalnie poinformował, że nie jest już właścicielem studia Gearbox Software. Twórcy m.in. serii Borderlands zostali przejęci przez wydawcę Take-Two, do którego należy także, chociażby Rockstar Games. Wartość transakcji opiewa na kwotę 460 milionów dolarów.

Jak możemy się dowiedzieć z opublikowanego komunikatu prasowego, Take-Two przejęło, oprócz oddziału macierzystego, także studia Gearbox Montreal oraz Gearbox Studio Quebec. Oprócz tego wydawca GTA przejął prawa do wielu marek, takich jak Borderlands, Homeworld, Risk of Rain, Brother in Arms oraz Duke Nukem.

Embracer zachowa jednak w swoich strukturach wydawnicze studio Gearbox oraz kilka firm zależnych, w tym Cryptic Studios (znane m.in. z Neverwinter Online), Lost Boys Interactive oraz Captured Dimensions. Po finalizacji transakcji studia zostaną włączone w struktury Embracer, natomiast Gearbox Publishing zmieni nazwę, chociaż na razie nie wiadomo na jaką.

Zobacz na YouTube

Możemy ponadto przeczytać, że Take-Two nie planuje zmian w zarządzie Gearbox i Randy Pitchford pozostanie na stanowisku dyrektora generalnego. Jednocześnie szwedzki holding informuje inwestorów, że niemal pół miliarda dolarów uzyskane ze sprzedaży studia zostanie w całości wykorzystane na pokrycie bieżących zobowiązań spółki.

Przypomnijmy, że Embracer Group kupiło Gearbox w 2021 roku za 1,3 miliarda dolarów, z czego połowę stanowiła gotówka, a połowę akcje Embracer. Niestety utrata lukratywnej umowy z saudyjskim funduszem Savvy Gaming Group zmusiła szwedów do drastycznego cięcia kosztów, w ramach których anulowano szereg projektów, zwolniono ponad półtora tysiąca deweloperów, a kilka studiów zamknięto całkowicie.

Read this next