Skip to main content

To może być wielki hit HBO. Steven Spielberg pracuje nad serialem o Napoleonie

Według scenariusza Stanleya Kubricka.

Steven Spielberg zdradził nowe szczegóły na temat serialu o Napoleonie, nad którym pracuje od wielu lat. Dzieło realizowane na podstawie scenariusza Stanleya Kubricka zmierza na platformę HBO Max.

- We współpracy z Christiane Kubrick [żona Stanleya Kubricka - dop. red.] i Janem Harlanem [brat Christiane - dop. red.] przygotowujemy wielką produkcję dla HBO. Historia zamknie się w siedmioodcinkowym serialu - powiedział reżyser w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Zdaniem redakcji Deadline, Warner Bros. Discovery prawdopodobnie niedługo zamówi pierwszy sezon serii. Przypomnijmy, że Kubrick to jedna z najwybitniejszych postaci kina w historii. Jest autorem takich dzieł jak „Mechaniczna pomarańcza”, „Full Metal Jacket” czy „2001: Odyseja kosmiczna”.

Filmowiec przez lata marzył o nakręceniu dużej produkcji inspirowanej biografią wybitnego dowódcy Napoleona Bonaparte, która byłaby realizowana w całej Europie. W samych scenach batalistycznych miało brać udział czterdzieści tysięcy żołnierzy. Do projektu chciano zaangażować Davida Hemmingsa i Jacka Nicholsona. Reżyser nie znalazł jednak wytwórni, chcącej zainwestować odpowiednie pieniądze w jego widowisko.

Zaznaczmy, że niektóre pomysły reżysera nie przepadły całkowicie i zostały zaadaptowane na potrzeby filmu „Barry Lyndon”Zobacz na YouTube

To nie jest pierwszy raz, kiedy to Spielberg przejmie stery nad produkcją, pierwotnie opracowywaną przez Kubricka. Film „A.I. Sztuczna inteligencja” powstał na bazie opowiadania Briana Aldissa „Supertoys Last All Summer Long”, do którego Kubrick nabył prawa w latach 70. Filmowiec przez długi czas rozwijał pomysł widowiska, ale ostatecznie zrealizował je Spielberg i wydał w 2001 roku.

Co ciekawe, Ridley Scott również tworzy wysokobudżetowy film inspirowany historią francuskiego męża stanu pod tytułem „Napoleon”, a w roli głównej zagra Joaquin Phoenix.

Read this next