Skip to main content

The Last of Us serial - odcinek 3: podsumowanie

Historia Billa i Franka.

Na tej stronie znajdziesz podsumowanie 3. odcinka serialu „The Last of Us”. Opisujemy wszystkie wydarzenia, wliczając w to kontynuację podróży Joela i Ellie oraz historię Billa i Franka, która zajmuje większość epizodu.

Jeśli chcesz przypomnieć sobie, co wydarzyło się ostatnio, przejdź do podsumowania 2. odcinka. Możesz też przejrzeć listę podsumowań wszystkich odcinków „The Last of Us”.

Odcinek zaczyna się kontynuacją podróży Ellie i Joela. Bohaterowie zmierzają do Billa i Franka, czyli znajomych Joela, którzy mogą mieć zapasy i cenne informacje. Bohaterowie natrafiają na opuszczony budynek, który służył Joelowi za składzik.

Ellie znajduje automat do gry wideo (Mortal Kombat II) i marzy o grze. Schodzi też do piwnicy, gdzie własnoręcznie za pomocą noża zabija zainfekowanego uwięzionego pod gruzami. Joel nie znajduje nic pożytecznego w składziku, ale zostawia w nim karabin, do którego ma mało amunicji.

Bohaterowie zauważają wrak samolotu. Joel opowiada Ellie, jak to było latać samolotami - rozmowa schodzi też na temat pierwszych zarażeń kordycepsem. Winna była zainfekowana żywność, prawdopodobnie mąka i cukier.

Joel i Ellie natrafiają też na dół, do którego Fedra wrzucała ludzi niemieszczących się już w strefach kwarantanny.

Przechodzimy do 2003 roku i poznajemy Billa. Mieszka on w amerykańskim mieście Lincoln, które właśnie jest wysiedlane przed Fedrę. Bill jest tzw. preppersem i dysponuje podziemnym schronem, w którym ukrył się przez żołnierzami. W ten sposób został sam w mieście.

Dzięki złupionym ze sklepów przedmotom i zdolnościom majsterkowania, Bill zmienił swój dom w fortecę najeżoną pułapkami. Były przeznaczone na wszelkich intruzów - ludzi lub zarażonych. Po kilku latach w jedną z takich pułapek wpadł niejaki Frank.

Bill zgadza się ugościć Franka na jeden obiad, ale potem przybysz ma iść w dotychczasowym kierunku, czyli do strefy kwarantanny w Bostonie. Tak się jednak nie dzieje.

Po obiedzie bohaterowie siadają do pianina i rozpala się między nimi miłość, ukazana też w następnej scenie łóżkowej oraz scenach pochodzących z kolejnych lat.

Frank ujawnia Billowi, że rozmawia przez radio z pewną kobietą - okazuje się nią Tess. Wkrótce bohaterowie umawiają się na spotkanie, by przedyskutować umowę z korzyścią dla obu stron. Bill i Frank mieliby zapewniać różne towary Tess i Joelowi - i odwrotnie. Bill nie zgadza się na układ i wypędza gości. Frankowi i Tess udaje się jednak dogadać i ustalają nawet kod muzyczny, którym będą się porozumiewać.

W kolejnej scenie widzimy jak Bill i Frank wspólnie biegają. Jedzą też truskawki, które Frank zasiał w niewiedzy Billa. Sielanka wkrótce się jednak kończy, bo forteca Billa i Franka zostaje zaatakowana przez łupieżców. Pułapki Billa skutecznie radzą sobie z atakującymi, ale Bill zostaje postrzelony. Frank doprowadza do jednak do ładu, nie pozwalając mu umrzeć.

Kolejny przeskok czasowy, tym razem o 10 lat. Frank i Bill są już w leciwym wieku. Bill musi się opiekować Frankiem, bo ten jeździ na wózku. Nie jest określone, na co choruje, ale z oficjalnego podcastu o serialu wiemy, że to jedna z chorób neurodegeneracyjnych, powodujących utratę komórek nerwowych i w konsekwencji duże problemy z poruszaniem się.

Frank wyjawia Billowi, że chce odejść z tego świata, ale na swoich warunkach - innymi słowy popełnić samobójstwo. Opowiada o swoim planie Billowi, który zgadza się, choć niechętnie. Frank chce miło spędzić czas z Billem, wziąć „ślub”, zjeść ostatnią kolację, a potem wypić kieliszek wina z rozpuszczoną dużą dawką leków, po której zaśnie na zawsze.

Tak się właśnie dzieje, z tym że Bill - bez uprzedniej zgody Franka - również wypija zatrute wino. Frank uznaje to za bardzo romantyczne. Kochankowie kładą się na łóżku w sypialni i odchodzą z tego świata.

Wkrótce po tym wydarzeniu do mieszkania Franka i Billa docierają Joel i Ellie. Dowiadują się, że para popełniła samobójstwo. Bill zostawił Joelowi dostęp do jego magazynu z bronią i sprzętem. W liście do Joela Bill stwierdził, że pomogą mu utrzymać Tess przy życiu.

Joel znajduje w garażu samochód, którego czyni sprawnym po naładowaniu akumulatora. Postanawia razem z Ellie udać się do Tommy'ego, swojego brata, który kiedyś był Świetlikiem. Joel liczy, że pomoże im dotrzeć do reszty Świetlików i laboratorium, do którego ma trafić Ellie.

Joel nie pozwala Ellie wziąć ani jednej broni ze składzika Billa, ale nastolatka po kryjomu znajduje w szufladzie pistolet i chowa go w plecaku, ukrywając to przed opiekunem. Następnie bohaterowie odjeżdżają samochodem.

Spis treści: The Last of Us (serial) - przewodnik po serialu

Więcej o serialu The Last of Us:

Zobacz także