Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Last of Us 2 - premiera i najważniejsze informacje

Historia i gameplay - co warto wiedzieć.

The Last of Us: Part 2, w uproszczeniu zwane też The Last of Us 2, to sequel hitu wydanego pod koniec poprzedniej generacji na PS3. The Last of Us powszechnie uznaje się za jedną z najlepszych gier na konsolę Sony, przy czym gra doczekała się też wersji na PS4.

Druga część kontynuuje rozwiązania znane z poprzedniczki. To ponownie przygodowa gra akcji ze sporą dozą walki, skradania, craftingu i walki o zasoby. Tym razem bohaterką jest jednak Ellie. Dziewczyna jest już dorosła i chce zemścić się na osobach, przez które doświadczyła traumatycznych wydarzeń.

Twórcy wprowadzili pewne zmiany w rozgrywce i w samym silniku gry. Starcia są dynamiczniejsze, a wrogowie jeszcze efektowniej komunikują się między sobą. Obszary w grze mają być większe - choć wciąż mamy do czynienia z tytułem liniowym. Za oprawę dźwiękową gry odpowiada Gustavo Santaolalla, który komponował również audio do pierwszej części gry.

 • Premiera: 19 czerwca
 • Platforma: PlayStation 4
 • Gatunek: akcja, TPP, skradanka
 • Wersja językowa: polska (niepotwierdzona)
 • Producent: Naughty Dog
 • Wydawca: Sony Interactive Entertainment
 • Wydawca PL: Sony Interactive Entertainment Polska

Data premiery i edycje gry

The Last of Us 2 najpierw miało ukazać się 21 lutego 2020 roku, a następnie 29 maja. Naughty Dog poinformowało jednak, że - ze względu na problemy logistyczne i pandemię koronawirusa - premiera zostaje przesunięta, ale nie przedstawiło nowej daty. Teraz termin ustalono na 19 czerwca i najprawdopodobniej jest on już ostateczny.

Na wrześniowym State of Play zaprezentowano trzyminutowy zwiastun gry, który przedstawia sporo fragmentów rozgrywki, a także potwierdza obecność znanych z pierwszej części bohaterów - Tommy'ego i Joela.

Jeśli chodzi o edycje, wydawca przygotował kilka wersji. Niezależnie od wyboru, dodatkiem do zamówień przedpremierowych są cyfrowe dodatki - odblokowująca przedmioty do wytwarzania instrukcja i ulepszenie pojemności magazynków broni.

Poza tym, wersja Digital Deluxe oferuje ścieżkę dźwiękową, awatary PSN, a także cyfrowy artbook oraz specjalny motyw systemowy. Fizyczna wersja edycji Deluxe to już artbook w postaci książki, a także specjalny Steelbook.

Edycja kolekcjonerska oferuje wszystko to, co Deluxe, a ponadto:

 • figurkę Ellie z gitarą
 • bransoletkę
 • litograficzną grafikę i list od twórców
 • zestaw naklejek i przypinek

Fabuła i bohaterowie

Akcja gry toczy się pięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. W The Last of Us 2 przeniesiemy się w okolice Seattle, gdzie 19-letnia Ellie walczy o przetrwanie. Wiadomo, że bohaterka ma za sobą traumatyczne przeżycia. Okolice metropolii nie są jedynym miejscem, które zobaczymy - akcja gry ma rozpocząć się na terenie Jackson, gdzie Ellie odnalazła spokój i zaczęła normalnie żyć. Sielankę przerywa jednak brutalny akt przemocy.

Transformacja protagonistki ma być istotnym elementem fabuły gry, podobnie jak zemsta na tych, którzy wyrządzili krzywdę Ellie. Historia ma oddziaływać tak na gracza, aby dostrzegł motywy bohaterki i poddał ocenie. Zasadniczą kwestią jest stosowanie przemocy przez Ellie i jej moralne uzasadnienie.

Wejście Ellie w dorosłość przybrało dramatyczny obrót

Fabuła gry ma mieć dwie osie czasowe, a wśród bohaterów zobaczymy także znajome twarze. Zgodnie z informacją o zakończeniu pracy nad ostatnią sceną Joela i Ellie, zakładamy, że sekwencje z mężczyzną pojawią się w The Last of Us 2. Twórcy zdementowali plotki, że Joel nie żyje. Bohater ma przebywać na terenie hrabstwa Jackson.

W zwiastunie rozgrywki widzieliśmy, jak Ellie toczy walkę z kultystami, znanymi także jako Seraphites. To religijna grupa, której nie obce są brutalne akty przemocy. Cechą charakterystyczną kultystów jest obecność na ich twarzy tak zwanego Glasgow smile, czyli obustronnego nacięcia kącików ust.

W materiale bohaterka obserwuje z ukrycia, jak członkowie kultu wieszają mężczyznę. Dodatkowo jeden z uczestników rozcina wieszanemu nieszczęśnikowi brzuch, z którego wypadają na zewnątrz trzewia. Po chwili kultyści rozpraszają się, zaalarmowani przez innych członków grupy.

Seraphites radzą sobie również w walce, skradają się i komunikują się ze sobą. W teaserze zwiastuna z 2017 roku widzieliśmy, jak kultyści z tajemniczą Emily na czele próbują powiesić nieznaną z imienia kobietę oraz Yarę. Akcję przerywa Lev, brat tej ostatniej, który korzysta z łuku. Finalnie trójce udaje się wyeliminować kultystów, aby po chwili stoczyć walkę z zarażonymi.

Zakładamy, że w grze pojawią się Yara i Lev, którzy zapewne są byłymi członkami kultu, zważywszy na obecność skaryfikacji na ich twarzach. W zwiastunie rozgrywki widzieliśmy także, jak Ellie wchodzi w romantyczną relację z Diną. Kobiety całują się w trakcie potańcówki zapewne na terenie Jackson, w której bierze udział także Jesse, były chłopak Diny. Dalsza część zwiastuna skupia się na przetrwaniu Ellie w niebezpiecznej dziczy. Bohaterka z nożem i łukiem ze strzałami eliminuje kolejnych przeciwników.


Rozgrywka

Rdzeń rozgrywki w The Last of Us 2 pozostaje ten sam, choć twórcy wprowadzili pewne zmiany. Ellie usiłuje przetrwać w świecie po kataklizmie, walcząc z dobrze wyszkolonymi przeciwnikami. Nowa odsłona serii ma kłaść nacisk na większą interaktywność, budowanie napięcia oraz realizm. Istotnym elementem mają być przerywniki fabularne.

Starcia mają być jeszcze bardziej realistyczne. Założeniem twórców jest jak najdokładniejsze odwzorowanie walki, aby gracz czuł dyskomfort w trakcie eliminacji nieprzyjaciół. Przykładowo efekt dźgnięcia nieprzyjaciela nożem nie będzie tak sterylny, jak widzimy na filmach.

Przemoc w The Last of Us 2 ma odpychać gracza

W walce Ellie zastosuje uniki, choć pod pewnymi warunkami. To istotna zmiana w stosunku do pierwszej części gry, w której mogliśmy tylko zaatakować wroga lub odbiec. Ellie wyjmie także strzały z ciał pokonanych przeciwników i wykorzysta amunicję wybuchową, którą samodzielnie wykona.

Kolejną nowością jest możliwość skradania się w dowolnym momencie. Bycie w wysokiej trawie jednak nie sprawi, że bohaterka stanie się niewidzialna. Przeciwnicy wciąż będą mogli ją dostrzec, a kontrolowanie sytuacji ułatwi specjalny wskaźnik osłony. Poprawiono również ruchy bohaterki w trakcie przechodzenia przez szczeliny czy czołgania się pod pojazdami.

Jeśli jeden z przeciwników zauważy Ellie, musi najpierw poinformować grupę o swojej obserwacji. To istotna zmiana względem pierwszej części, w której to wykrycie przez jednego wroga sprawiało, że pozostali nieprzyjaciele znali miejsce pobytu bohaterów. Ellie zyska specjalne okienko czasowe, w którym będzie mogła wyeliminować dociekliwego przeciwnika, zanim powiadomi pozostałych kultystów.

Ellie do walki wykorzysta między innymi nóż i łuk

Wrogowie komunikują się ze sobą specjalnym kodem oraz za pomocą gwizdnięć. W zwiastunie zaprezentowanym przed targami E3 nazwali dla niepoznaki Ellie „wilkiem”. Twórcy poprawili także działanie sztucznej inteligencji, przez co pokonanie przeciwników (w tym ich nowych rodzajów) ma stanowić większe wyzwanie.

W The Last of Us 2 nie zabraknie większych powierzchniowo poziomów, które będą mieć także wertykalny charakter. W ten sposób Ellie zyska nowe możliwości eliminacji wrogów. Bohaterka podniesie w biegu przedmioty i rzuci nimi w przeciwników oraz użyje wrogów jako żywej tarczy. W razie potrzeby potrafi również strzelać z pozycji leżącej.

W sekwencjach filmowych i nie tylko zauważymy jeszcze lepsze odwzorowanie emocji na dopracowanych twarzach postaci. Usprawniono także mechanizm poruszania się gałek ocznych. Zgodnie z założeniami, postacie w The Last of Us 2 mają być najlepiej wyglądającymi bohaterami w historii PlayStation 4. Nie zabraknie również usprawnień graficznych, wynikających z pracy nad silnikiem gry.

O autorze
Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze