Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ten android chodzi i skacze jak człowiek. Nowe demo od Boston Dynamics

A nawet lepiej.

Amerykańska firma Boston Dynamics zaprezentowała kolejny film z pokazem możliwości androida Atlas. Na materiale widzimy wizję tego, jak humanoidalny robot może pomagać na placach budowy, wchodząc na rusztowanie i podając robotnikom narzędzia.

Na filmie widzimy mężczyznę na rusztowaniu, który zapomniał wziąć ze sobą narzędzi. Aktywuje on za pomocą tabletu stojącego poniżej Atlasa, który za pomocą deski buduje sobie prowizoryczną kładkę, chwyta torbę z narzędziami i za pomocą pudeł wspina się do operatora. Następnie rzuca mu torbę z narzędziami, przewraca stojącą obok skrzynię i schodzi z rusztowania, wykonując przy tym efektownego fikołka.

Jak wyjaśnili twórcy w opublikowanym dodatkowo materiale „zza kulis”, Atlas nie korzysta oczywiście z żadnej formy bardzo zaawansowanej sztucznej inteligencji. Robot został ręcznie zaprogramowany do odegrania scenki, ale całość prezentuje do jakiego efektu dążą inżynierowie - aby urządzenie samodzielnie odnajdywało się w przestrzeni, rozwiązywało proste problemy i swobodnie manipulowało obiektami dookoła.

Trzeba jednak przyznać, że precyzja ruchów robota robi ogromne wrażenie. Projekt Atlas rozwijany jest już od niemal dekady i na oficjalnym kanale YouTube firmy można znaleźć całą kronikę rozwoju urządzenia - od analizowania popełnianych przez maszynę błędów podczas poruszania się na bieżni, aż po wykonywanie skomplikowanych akrobacji na torze przeszkód.

Projekt jednak wciąż nie jest idealny i maszynie nadal zdarza się wywracać podczas testów lub upuszczać trzymane obiekty. Jak wyjaśnił jeden z robotyków, nawet pomimo posiadania zestawu kamer, w tym jednej mierzącej odległość od celu, Atlas nie zawsze jest w stanie rozpoznać, jakiej siły powinien użyć do utrzymania obiektu w chwytakach. Dodatkowo ciężar trzymanego obiektu i jego środek ciężkości znacznie wpływają na czujniki równowagi androida.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Related topics
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze