Skip to main content

Te filmy Polacy najchętniej oglądali w kinach. Klasyki na szczycie listy

Statystyki po 1989 roku.

Polacy po 1989 roku najchętniej oglądali w kinach narodowe klasyki takie jak „Ogniem i mieczem” czy „Pan Tadeusz”. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę najbardziej aktualną historię, to największą oglądalność notowały w ostatnim czasie widowiska Jamesa Camerona.

W czołówce dziesięciu najlepiej sprzedających się produkcji znajdują się przede wszystkim adaptacje najpopularniejszych dzieł literackich w naszym kraju. Pierwszą pozycję w statystykach - opracowanych przez serwis Box Office Raport - zajmuje film „Ogniem i mieczem” z 1999 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. Ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza obejrzało w sumie 7,15 miliona widzów. Tuż za nią znalazło się dzieło Andrzeja Wajdy z tego samego roku pod tytułem „Pan Tadeusz”, na seans którego wybrało się 6,16 miliona widzów.

Na najniższym stopniu podium wylądował znacznie nowszy film „Kler” z 2018 roku - autorstwa Wojciecha Smarzowskiego - z wynikiem 5,18 miliona widzów. Natomiast środek listy zajęły tytuły Jamesa Camerona takie jak pierwszy „Avatar”, jego sequel - „Avatar: Istota wody” oraz „Titanic”. Przypomnijmy, że ostatnie dwie wymienione pozycje doczekały się reedycji. W sumie widowiska znanego reżysera wraz z remasterowanymi cyfrowo wersjami obejrzało 11,2 milionów widzów.

Zestawienie zamykają dwa filmy animowane, których bohaterem jest Shrek. Drugą i trzecią część popularnego cyklu zobaczyło na dużym ekranie 6,74 miliona widzów. Co ciekawe, na liście zabrakło produkcji o superbohaterach od Marvel Studios czy DC Studios. Warto jeszcze dodać, że w ostatnim czasie Polacy tłumnie ruszyli na seans widowiska „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka, które w ciągu tygodnia od premiery obejrzało już prawie 152 tysiące widzów.

Read this next