Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Szachy podbijają Twitcha

Klasyczna gra cieszy się dużą popularnością.
  • Wzrasta oglądalność szachów na Twitchu
  • Powodem są pandemia i serial „Gambit królowej”

Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie. Od jakiegoś czasu zaczęły podbijać zdominowany zazwyczaj przez wirtualną rozrywkę Twitch, gdzie cieszy się coraz większą popularnością, o czym piszą nasi koledzy z brytyjskiego Eurogamera.

W styczniu ubiegłego roku średnia liczba jednoczesnych widzów zmagań szachistów wynosiła 3298 na 24 kanałach. Dane za bieżący miesiąc są jednak znacznie wyższe: średnio w tym samym czasie rozgrywki ogląda 24 tysiące osób za pośrednictwem 132 profili, a w szczytowym momencie (16 stycznia) pojedynki śledziło blisko 162 tysiące użytkowników.

Oglądalność szachów na Twitchu (źródło: Twitch Tracker)

Takie rezultaty osiągnięto między innymi dzięki siostrom Alexandrze i Andrei Botez, które zorganizowały specjalny turniej w szachy. Wydarzenie, w którym uczestniczyli popularni streamerzy Minecrafta, przyciągnęło 91 tysięcy jednoczesnych widzów, a w sumie obejrzane zostało ponad milion razy. Oglądalność jest nadal niższa niż w przypadku Fortnite czy League of Legends, ale streamy plasują się w pierwszej 30 najpopularniejszych na Twitchu.

Jako jeden z powodów wzrostu zainteresowania potyczkami szachowymi wskazuje się pandemię koronawirusa - restrykcje wymusiły przeniesienie dużych i uznanych rozgrywek do sieci. Gracze pokroju arcymistrza Hikaru „GMHikaru” Nakamury znaleźli wśród internautów duże grono kibiców.

Do zwiększenia popularności szczególnie przyczynił się jednak „Gambit królowej”, czyli jeden z ubiegłorocznych seriali Netflixa. Po premierze obrazu oglądalność transmisji z rozgrywkami szachowymi na Twitchu znacząco się podniosła.

Wzrost zainteresowania zaobserwowano także w innych obszarach. Przedstawiciele Chess.com - serwisu dla miłośników szachów - w rozmowie z redakcją Dexerto ujawnili, że od dnia debiutu wspomnianej produkcji dziennie w portalu rejestruje się 125 tysięcy nowych użytkowników (wcześniej: około 60 tysięcy).

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze