Skip to main content

Strategie mają kłopot. Gracze są coraz mniej zainteresowani skomplikowanymi grami

Sugerują wyniki badań.

Organizacja Quantic Foundry podzieliła się wynikami rozpoczętego w 2015 roku badania, którego celem było ukazanie zmian zainteresowań i preferencji graczy na przestrzeni lat. Jak się okazuje, osoby lubujące się w złożonych tytułach i strategiach są współcześnie mniejszością.

Taki wniosek wyciągnęto z analizy ankiety „Gamer Motivation Profile”, którą w okresie lat 2015-2024 wypełniło ponad 1,57 mln osób. Wszyscy odpowiedzieli na serię zamkniętych i otwartych pytań, z których następnie tworzono indywidualny „profil gracza”, z procentowym podziałem na elementy motywujące do grania.

Zamiłowanie do elementów strategicznych na przestrzeni ostatnich 9 lat.

Jak podaje Quantic Foundry, w kolejnych latach ankietowani coraz mniej entuzjastycznie odpowiadali na pytania dotyczące „chęci do podejmowania złożonych wyborów” oraz szeroko pojętego planowania. „67% współczesnych graczy jest mniej zainteresowanych strategicznym myśleniem niż przeciętny gracz w czerwcu 2015 roku” - czytamy w raporcie.

Organizacja podkreśla, że spadek dotyczy tak samo mężczyzn oraz kobiet i przebiegał bardzo podobnie wśród graczy ze Stanów Zjednoczonych oraz reszty świata (pod uwagę nie brano Chin, z racji na „bardzo specyficzny profil graczy z tego rejonu”.

Obserwując długoterminowe zmiany w 12 motywacjach stwierdziliśmy, że większość była stabilna i doświadczała tylko nieznacznych odchyleń. Strategia była wyraźnym wyjątkiem” - czytamy w analizie.

Przykładowy profil gracza z wypisanymi motywacjami.

Skąd tak duża różnica w upodobaniach do strategii między graczami z 2015 roku, a współczesnymi? Quantic Foundry nie oferuje jednoznacznej odpowiedzi, zaznaczając, że ogólny spadek zainteresowania bardziej złożonymi dziełami kultury obserwujemy już od dekad. Zrzucenie winy na ostrzeliwujące nas dopaminą media społecznościowe również wydaje się zbyt dużym uproszczeniem.

Nie bez znaczenia dla wyników badania jest fakt, że dziś osób grających w gry jest po prostu więcej, a fani bardziej złożonego podejścia do zabawy stali się mniejszością. Nie oznacza to jednak, że wszystkie gry strategiczne są skazane na przebywanie w niszy - spójrzmy chociaż na Manor Lords, które w ciągu jednego dnia pobiło rekord gatunku na Steamie, albo (co ciekawe, także polskie) Against the Storm, które przebiło niedawno wynik 1 mln sprzedanych kopii.

Zobacz także