Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Steam Deck z wyższą rozdzielczością. Nadchodzi wymienny ekran

Od zewnętrznego producenta.

Firma FX Technology zapowiada, że w najbliższej przyszłości zamierza wprowadzić na rynek własny ekran przeznaczony do Steam Decków. Montaż pozostanie w gestii użytkowników sprzętu Valve.

Urządzenie otrzymało nazwę DeckHD i wyróżnia się głównie rozdzielczością: 1920 × 1200 w porównaniu z 1280 × 800 w oryginale. Do tego lepsze pokrycie barw: 74 procent standardu AdobeRGB (w zestawieniu z 45 proc. u Valve). Cenę ustalono na około 99 dolarów.

Poza tym wszystkie właściwości ekranu pozostaną identyczne: 7-calowy rozmiar, jasność na poziomie 400 nitów, odświeżanie 60 Hz oraz powłoka zmniejszająca odbicia. Zainteresowani użytkownicy mogą obecnie zapisywać się na listę oczekujących. Nie podano daty premiery panelu.

Eksperci ostrzegają, że wymiana ekranu w Steam Decku jest zapewne najbardziej kłopotliwym pomysłem, na jaki można się zdecydować. Podczas rozkładania sprzętu na części pierwsze wyświetlacz jest bowiem ostatnim elementem, do jakiego uzyskujemy dostęp. Potrzebne jest także rozpuszczenie kleju utrzymującego go w miejscu.

DeckHD poprawi także kolory

Co więcej, mówimy o przenośnym komputerze, który posiada całkiem wydajne podzespoły, lecz Decków z pewnością nie można nazwać tytanami wydajności. Już w przypadku rozgrywki w standardowym 800p musimy pogodzić się niekiedy z niższą wydajnością, ale przejście na 1200p z pewnością nie poprawi sytuacji.

Z drugiej strony, sprzęt Valve zawsze przeznaczony był dla entuzjastów, mogąc pochwalić się znacznie bardziej otwartą architekturą niż inne współczesnej gadżety. Serwis iFixit oferuje całą gamę części wymiennych, a nawet ulepszeń - choć mowa raczej o gałkach analogowych i pamięci SSD, a nie o wyświetlaczach.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze