Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Starfield dostał „tryb ziemniaka”. Gra może zadziałać nawet na słabszym sprzęcie

Przynajmniej teoretycznie.

Wśród mnóstwa modów do Starfield, które zalewają serwis NexusMods od momentu premiery we wczesnym dostępie, pojawiła się propozycja, która może zaciekawić właścicieli słabszych pecetów. „Tryb ziemniaka” znacznie obniża jakość tekstur w grze, sprawiając, że tytuł wygląda... ciekawie.

Starfield nie bierze jeńców jeśli chodzi o PC i do komfortowej rozgrywki wymaga mocnego sprzętu. Do tej pory właściciele słabszych kart graficznych z niewielką ilością VRAM-u mogli właściwie zapomnieć o zabawie w nowej grze Bethesdy, ale z pomocą przychodzi teraz Potato Mode.

Autor moda zamienił wszystkie tekstury w Starfield na wersje 128-bitowe. Trzeba otwarcie przyznać, że gra nie wygląda wtedy najlepiej, ale z pewnością da się grać. Wszystkie billboardy czy ubrania NPC stają się rozmytą papką, ale można jeszcze rozpoznać, na co patrzymy.

Czy twój komputer ma 1 GB VRAM-u? Czy jest tak stary, że dziadek grał na nim w Morrowinda? A może nienawidzisz tekstur w wysokiej rozdzielczości i chcesz się ich pozbyć? Wypróbuj tego moda i sprawdź, czy zadziała w twoim przypadku” - głosi opis narzędzia. Oprócz domyślnej wersji 128-bitowej jest też 256-bitowa oraz... 16-bitowa.

Trzeba jednak zauważyć, że tekstury to tylko jeden obszar, w którym Starfield może być wymagający dla pecetów. Wszystko inne - oświetlenie, mnóstwo przedmiotów, sztuczna inteligencja - zostaje po staremu. Innymi słowy, tryb ziemniaka może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Spróbować jednak nie zaszkodzi, bo przecież mod jest darmowy.

Potato Mode można pobrać w serwisie NexusMods. Znajdziecie tam wszystkie pliki i instrukcję instalacji, która nie jest trudna.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze