Skip to main content

Square Enix zamierza odejść od posiadania studiów na własność

Koszty są zbyt wysokie.

Japoński wydawca Square Enix -znany między innymi z serii Final Fantasy - poinformował, że zmienia podejście do procesu produkcji gier oraz posiadania studiów deweloperskich.

Posiadanie studiów na własność wydaje się logiczne i obserwujemy obecnie, jak duże firmy starają się pozyskać jak najwięcej zespołów. Prezes Square Enix uważa jednak, że z powodu rosnących kosztów produkcji gier, lepszym rozwiązaniem jest zlecanie produkcji zewnętrznym zespołom.

- Chcę zidentyfikować sposoby alokacji kapitału do studiów, które dają nam większą elastyczność i zdywersyfikować działalność w kierunku wspólnych przedsięwzięć oraz udziałów mniejszościowych - powiedział Yosuke Matsuda, prezes Square Enix.

Japończycy zamierzają inwestować mniejsze kwoty w niezależne, zewnętrzne studia, jednocześnie zmniejszając ilość własnych zespołów. W opublikowanym niedawno raporcie finansowym czytamy, że priorytetem jest zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego, a dotychczasowe premiery nie do końca spełniają oczekiwania finansowe firmy.

Tłumaczy to poniekąd, dlaczego Square Enix sprzedało w ostatnim czasie Crystal Dynamics, Eidos-Montreal oraz Square Enix Montreal holdingowi Embracer Group oraz zainteresowało się rynkiem NFT.

Zobacz także