Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sony kończy produkcję PS3 w Japonii

Po sprzedaniu ponad 80 milionów egzemplarzy.

Po sprzedaniu ponad 80 milionów egzemplarzy na całym świecie, japoński oddział Sony potwierdził, że kończy dostawy PS3, co oznacza zakończenie produkcji sprzętu.

O takich zamiarach informowano już w marcu tego roku, lecz wtedy nie podano jeszcze konkretnej daty.

Od lewej: model premierowy i pierwszy slim

Dokładnie rzecz biorąc, mowa o urządzeniu w wersji 500 GB, czyli jedynym modelu PlayStation 3, jaki był nadal produkowany w Japonii (dzięki, Gematsu).

PS3 debiutowało w Amerykach oraz w ojczyźnie Sony w listopadzie 2006 roku. Gracze z Europy czekali na debiut do marca - w tym roku wypadało dziesięciolecie premiery na naszym kontynencie.

Oryginalna obudowa sprzętu była całkiem spora i - wydaje się - niezbyt atrakcyjna, co po części przełożyło się na słaby start w sklepach. Nie pomagała też cena na poziomie 500 euro. Sprzedaż nabrała tempa później, zwłaszcza po przygotowaniu modelu „slim" - w 2009 roku.

W pierwszych latach sprzęt na najważniejszych rynkach często znajdował się w cieniu X360 od Microsoftu, pod względem samego zainteresowania, dostępnych funkcji czy projektu kontrolera.

Sporym problemem było także działanie produkcji multiplatformowych, które na urządzeniu Sony często wypadały gorzej. Utrudnieniem była skomplikowana architektura, oparta o procesor Cell.

Sprzedaż zaczęła jednak rosnąć wraz z upływem czasu, a kolejny zastrzyk energii zapewnił debiut modelu Super Slim w 2012 roku. Pod sam koniec trwania generacji otrzymaliśmy jeszcze jedną z najlepszych gier - The Last of Us.

Tytułami startowymi na PS3 w Europie były między innymi Call of Duty 3, MotorStorm, Resistance: Fall of Man czy Virtua Fighter 5.

Dla porównania można jeszcze wymienić pozycje na wyłączność, jakie wydano na przestrzeni lat: Gran Turismo 5, LittleBigPlanet, Heavy Rain, trylogia Uncharted i inne.

Łącznie do sklepów na całym świecie wysłano ponad 80 milionów egzemplarzy, ale ostatnie konkretne dane pochodzą z 2013 roku, więc ostateczny wynik jest zapewne wyższy.

Read this next