Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Skyrim w wydaniu PC otrzymał wersję beta trybu przetrwania

W ramach klubu twórczości.

Bethesda udostępniła na PC testową wersję trybu przetrwania (tak zwany Survival) do odświeżonej edycji The Elder Scrolls 5: Skyrim.

Wariant pojawił się w ramach uruchomionego wczoraj w grze klubu twórczości. To cyfrowy sklep oferujący płatne modyfikacje do danej produkcji.

W trybie przetrwania trzeba pilnować wskaźnika zimna

Posiadacze komputerów osobistych mogą sprawdzić opcję biorąc udział w becie za pośrednictwem usługi Steam. Na Xbox One i PlayStation 4 pojawi się na początku października.

Natomiast przez tydzień od premiery finalnej edycji na wszystkich platformach docelowych tryb będzie dostępny za darmo. Po tym okresie zainteresowani dalszą zabawą staną przed koniecznością zakupu wariantu, choć ceny nie podano.

Z informacji umieszczonych na blogu Bethesdy wynika, że Survival przypomina analogiczną opcją z Fallouta 4. Znacznie zwiększono więc poziom trudności oraz wprowadzono nowe wskaźniki związane z głodem, zmęczeniem, zimnem czy ciepłem.

Przykładowo pierwszy z wymienionych elementów odbija się na kondycji bohatera. Wpływa także na zdolność posługiwania się poszczególnymi rodzajami broni.

Głód zaspokaja spożywanie określonych posiłków. Najlepiej ugotowanych - surowe mięso może wywołać zatrucie pokarmowe, które zaś zablokuje korzyści zdrowotne jedzenia.

Natomiast w sytuacji, kiedy wskaźnik zimna odczuwalnego przez podopiecznego osiągnie najwyższą wartość, postać zamarznie. Twórcy przygotowali jednak opcję ogrzania się przy ogniskach oraz zatrzymania ciepła z pomocą ubrań i pancerzy.

Mapa prezentująca wszystkie strefy klimatyczne

Wyłączono również system szybkiej podróży - wszędzie musimy dotrzeć o własnych siłach. Poza tym zdrowie nie regeneruje się automatycznie, a awans na kolejne poziomy doświadczenia wymaga snu w łóżku.

Do tego przypadłości, czyli stany, których postać doświadczy, jeżeli złe samopoczucie utrzyma się przez zbyt długi okres czasu. Osłabienie odbije się negatywnie na sprawności w posługiwaniu się bronią do walki wręcz i blokowaniu ciosów tarczą.

Ogłupienie pogorszy zaś skuteczność rzucanych zaklęć, a odmrożenie zmniejszy efektywność otwierania zamków i kradzieży kieszonkowej oraz obrażenia zadawane za pomocą łuku.

Klub twórczości od jakiegoś czasu dostępny jest w Fallout 4. W ramach programu gracze mogą kupować mniejsze i większe modyfikacje przygotowane przez współpracujących partnerów zewnętrznych, zweryfikowane przez Bethesdę pod kątem jakości i kompatybilności.

Transakcje rozliczymy w kredytach, które kupujemy za prawdziwe pieniądze. 750 CC to 7 euro (ok. 30 zł), 1500 CC to 13 euro (ok. 56 zł), 3000 CC to 21 euro (ok. 91 zł), a 5500 CC to 35 euro (ok. 151 zł).

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze