Skip to main content

RTX 4070 może być kolejnym cenowym rozczarowaniem

Karta niewiele tańsza od wersji Ti.

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom, karty graficzne RTX 4070 mogą być niewiele tańsze od mocniejszego modelu RTX 4070 Ti, co było by kontynuacją kontrowersyjnej polityki cenowej Nvidii w tej rodzinie sprzętu.

Informacje przekazał kanał Moore’s Law is Dead w serwisie YouTube, powołując się na własne źródła oraz na „rekomendacje cenowe” wystosowane dla zewnętrznych producentów. Nadchodząca karta graficzna może kosztować nawet 750 dolarów, a więc tylko 50 dolarów mniej niż sugerowana cena zakupu RTX 4070 Ti.

Co więcej, modele third-party od partnerów mogą kosztować nawet 800 dolarów. Warto pamiętać, że mowa o sytuacji w Stanach Zjednoczonych, a ostatecznie kwoty ukształtuje rynek, zwłaszcza w Europie, gdzie instytucja „rekomendowanej kwoty zakupu” jest mniej popularna. Kwoty z USA z całą pewnością są jednak wyznacznikiem trendu.

RTX 4070 jeszcze nie ujawniono, lecz nieoficjalnie mówi się o premierze 12 kwietnia. Sprzęt z „70” w nazwie historycznie był dla Nvidii jednym z najpopularniejszych produktów, celując w środkową półkę cenową. Wraz z debiutem rodziny 4000 standardowe podejście znacznie się jednak zmieniło, a bardzo wysokie ceny zakupu sprawiają, że sprzęt wolno zdobywa rynek.

Wydaje się, że taka sytuacja nie przeszkadza producentowi. Dość powiedzieć, że razem z RTX 4070 na rynek ma trafić podobno odświeżony RTX 3060 z pamięcią GDDR6X VRAM i właśnie to urządzenie byłoby chyba przeznaczone dla osób, które w przeszłości kupowały „siedemdziesiątki”. Warto przypomnieć, że RTX 3070 miał na premierę rekomendowaną cenę na poziomie 500 dolarów.

Zobacz także