Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rozbito grupę hakerów odpowiedzialną za włamanie na serwery Capcomu

Międzynarodowa akcja policji zakończona sukcesem.

Grupa hakerów odpowiedzialna między innymi za wyciek danych Capcomu w 2020 roku została rozbita dzięki międzynarodowej akcji policji. W operację zaangażowane zostały jednostki z 11 państw.

Przed trzema laty doszło do włamania na serwery Capcomu, w wyniku czego wykradziono ponad 1 TB danych, w tym dane osobowe około 390 tysięcy osób - klientów, pracowników oraz partnerów biznesowych. Cyberprzestępcy żądali za pliki okupu w wysokości 11 mln dolarów w Bitcoinach, a w przypadku niespełnienia żadań - grozili opublikowaniem danych w sieci. Na szczęście nie doszło do wycieku danych kart kredytowych.

Za włamaniem stała specjalizująca się w ransomware grupa Ragnar Locker, której członkowie mają zresztą za uszami znacznie więcej - ostatnio przyznali się do ataków na przewoźnika narodowego w Portugalii czy na jeden z izraelskich szpitali. Hakerzy wykorzystywali najczęściej luki w protokole pulpitu zdalnego w systemach Windows, ale ich bezkarność dobiegła właśnie końca. Europol poinformował przed weekendem o rozbiciu siatki hakerów.

Warto wspomnieć, że pierwsze aresztowania w związku z omawianą sprawą przeprowadzono jeszcze w październiku 2021 roku na terenie Ukrainy. Z kolei pomiędzy 16 a 20 października bieżącego roku policjanci dokonali nalotów w Czechach, Hiszpanii i na Łotwie. Domniemanego założyciela i szefa grupy zatrzymano w ubiegły poniedziałek w Paryżu, a także przeszukano jego dom w Czechach.

Ponadto udało się zlikwidować infrastrukturę informatyczną grupy, której elementy znaleziono w Holandii, Niemczech i Szwecja. Usunięto też powiązaną ze sprawą stronę w sieci Tor, która służyła do publikowania nielegalnie pozyskanych danych. Obecnie nie wiadomo, jakie zarzuty usłyszy założyciel Ragnar Locker, ani jaki wymiar kary mu grozi. Większość członków została przesłuchana i uwolniona, ale pozostają pod nadzorem organów prawa.

Read this next