Skip to main content

ROG Ally X to nowy przenośny komputer od Asusa. Odświeżony konkurent Steam Decka

Rośnie moc - i cena.

Wydaje się, że przenośne komputery ROG Ally dopiero co debiutowały na rynku, a Asus przygotował już nową, odświeżoną wersję sprzętu o nazwie ROG Ally X. Rośnie specyfikacja - oraz cena.

Oba modele z pewnością łatwo będzie rozróżnić, ponieważ nowość posiada czarną obudowę, podczas gry oryginał jest biały. Wewnątrz znajdziemy za to większą baterię i usprawniony system schładzania, co powinno opowiedzieć na krytykę pierwszego urządzenia.

Premiera 22 lipca obecnego roku, w cenie ustalonej w USA na niecałe 800 dolarów. To o 100 dolarów więcej, niż przyszło zapłacić za standardowy ROG Ally w okresie debiutu w 2023 roku.

Wybrani dziennikarze mieli już okazję testować nowość - i nie wszyscy są zadowoleniZobacz na YouTube

Procesor AMD Ryzen Z1 Extreme pozostaje bez zmian, ale jest już więcej pamięci (RAM rośnie z 16 GB do 24 GB w modelu X, a pamięć masowa z 512 GB NVMe na 1 TB M.2). 7-calowy ekran 1920 × 1080 oraz wbudowane głośniki także nie ulegną zmianie.

W nowym urządzeniu zniknie także nietypowy port ROG XG Mobile, zastąpiony standardowym USB 4 (do tego USB-C, 3,5 mm audio oraz slot na kartę micro SD). Ważną innowacją będzie z pewnością znaczące powiększenie baterii: z 40 Wh w oryginale na aż 80 Wh w nowym sprzęcie.

Sprzęt będzie nieznacznie większy i nieco cięższy (o niecałe 60 gramów). Do tego oczywiście Windows 11, pozwalający włączać większość współczesnych produkcji i aplikacji.

Zobacz także