Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rockstar sprzedawał Midnight Club 2 na Steamie razem z crackiem

To nie pierwszy taki przypadek.

Posiadacze Midnight Club 2 na Steamie nie są może piratami, ale posiadają crack do gry. Ten uwzględniono bowiem w plikach produkcji, gdy tą sprzedawano jeszcze w popularnym sklepie Valve.

Odkryciem pochwalił się niejaki „Silent”, nie od dzisiaj związany ze sceną modyfikowania gier tego producenta. Wiedziony podobnymi doniesieniami na temat Manhunt, postanowił sprawdzić pliki gry wyścigowej w edytorze. Jak się szybko okazało, w kodzie pliku wykonawczego znalazł podpis „Razor 1911”.

Jeśli nic tam to nie mówi, śpieszymy z wyjaśnieniami. Grupa Razor 1911 była przed laty jednym z wiodących „dostawców” cracków do nielegalnych kopii gier i - jak widać - dumnie podpisywała swoje dzieła.

„Silent” dodaje, że piracką wersję pliku wykonawczego znalazł w folderze testowym, więc Rockstar na jakimś etapie prac nad wydaniem Steam posługiwał się właśnie crackiem od Razora, zastąpionym później oficjalną, „czystą” wersją. Pozostałości nigdy jednak nie wykasowano.

Twórca modyfikacji dodaje, że obecność cracka w plikach gry może wyjaśniać, dlaczego produkcja miała spore problemy z działaniem na nowszych systemach operacyjnych - nie „przepuszczał” ich DRM wbudowany w aplikację Valve.

Midnight Club 2 od wielu nie jest już dostępne w dystrybucji cyfrowej, usunięte ze sklepów z powodu wygasających licencji na muzykę. W 2021 roku - w wyniku błędu - gra na krótko wróciła na Steam, lecz równie szybko ponownie zniknęła.

Skąd poszukiwania „Silenta”? O kwestii cracków w grach Rockstara przypomniał youtuber „Vadim M”, który opisał w powyższym materiale wideo, jak zabezpieczenia anty-pirackie w Manhunt przeszkadzały graczom - tym uczciwym - przez ponad dekadę. O tym wiemy już jednak od jakiegoś czasu, a przypomnieć można, że podobnie było w przypadku Max Payne 2.

Read this next