Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Kolejne przecieki z Brazylii. PS4 sprzedało się „dwa razy lepiej" niż Xbox One

Microsoft oficjalnie o „wojnach konsolowych”.

Nowe dokumenty z brazylisjkiego sądu ujawniają, że Sony sprzedało „dwa razy więcej” PS4 niż Microsoft konsol Xbox One w trakcie poprzedniej generacji.

Sprawa dotyczy głośnego przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft, a dokumenty pochodzą z brazyliskiego sądu i w większości są dostępne publicznie. Przepisy w Brazylii zakładają, że w przypadku znaczącego przejęcia konkurencji mają szansę się wypowiedzieć, zanim sąd wyrazi zgodę na transakcję.

Przypomnijmy, że z dokumentów wynika również, że Sony nie jest zachwycone przejęciem Activision przez Microsoft oraz że Sony płaci twórcom za niepublikowanie gier w Game Passie, o czym donosił Microsoft.

Na informację w sprawie liczby sprzedanych konsol natrafił serwis GameLuster. Wedle luźnego tłumaczenia dokumentacji, na jednej ze stron Microsoft podkreśla, że „Sony wyprzedziło Microsoft pod względem sprzedaży konsol (...), sprzedając ponad dwa razy więcej swoich urządzeń niż [Microsoft] konsol Xbox w ostatniej generacji”.

Zgodnie z ostatnimi, oficjalnymi danymi, PS4 sprzedało się w nakładzie ponad 117 milionów egzemplarzy, stając się jedną z najpopularniejszych konsol wszech czasów - obok światowego fenomenu, jakim oczywiście była konsola PlayStation 2. Microsoft rzadko udostępniał publicznie statystyki sprzedaży Xbox One, więc teraz możemy przypuszczać, że koncern sprzedał „zaledwie” 50-60 milionów sztuk konsoli.

W dokumentach znajduje się oczywiście szereg interesujących argumentów Microsoftu w związku z przejęciem Activision Blizzard. Jednym z nim jest potwierdzenie, że firma zmienia strategię z „device-centric” (czyli skupionej na sprzęcie) na „consumer-centric” i „game-centric” (skupionej na konsumencie i na grach), stąd właśnie m.in. koncetracja na rozwoju abonamentu Game Pass.

Microsoft używa również w dokumencie popularnego zwrotu „console wars” („wojny konsolowe”), stwierdzając jednocześnie, że Xbox nie będzie raczej skutecznie konkurował ze sprzętem Sony w obecnej generacji konsol, ponieważ „PlayStation nadal będzie miało silną pozycję na rynku”.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Jan Maja

Jan Maja

Felietonista

Komentarze