Skip to main content

PS VR2 na PC coraz bliżej. Sony szykuje specjalny adapter

Sprzęt trafił do certyfikacji.

Wygląda na to, że posiadacze PlayStation VR2 już wkrótce będą mogli podpiąć sprzęt nie tylko do konsol, ale także do PC.

Jak bowiem odkrył Brad Lynch - dziennikarz zajmujący się tematyką rzeczywistości wirtualnej - japońska korporacja już w marcu zgłosiła do certyfikacji sprzęt o wiele mówiącej nazwie „PlayStation VR2 PC adapter”.

Poza tym nie znamy żadnych innych szczegółów, być może poza faktem, że urządzenie produkowane jest w Chinach i posiada wewnętrzne oznaczenie CFI-ZVP1 - zgodne z nazewnictwem, jakie Sony stosuje od lat.

Japońska korporacja już w lutym potwierdziła, że pracuje nad oficjalnym wsparciem PS VR2 na PC, a rozwiązanie powinno zadebiutować jeszcze w tym roku. Wygląda więc na to, że założenia uda się zrealizować, choć nie wspominano wtedy, w jakiej formie nowe podejście zostanie wdrożone.

Zobacz na YouTube

Obecność „adaptera” sugeruje, że nie mamy do czynienia z rozwiązaniem czysto programowym, lecz z jakimś dodatkowym urządzeniem, więc można zapewne spodziewać się, że trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

To nie pierwszy raz, gdy słyszymy właśnie o rozwiązaniu sprzętowym. W marcu aktualizacja PS VR2 usunęła sprawdzanie sygnatur EDID oraz DSC, co głównie uniemożliwiało używanie gogli poza platformą PlayStation 5. Już wtedy specjaliści od tematu (tworzący własne sterowniki na PC) ostrzegali, że bez adaptera się nie obejdzie:

„PS VR2 potrzebuje złącza USB-C, które zapewnia zasilanie 12V oraz obsługuje protokół DisplayPort. Jedynym złączem na PC, które coś takiego umożliwia, jest wycofane już Virtual Link. Każdy, kto nie posiada takiego złącza w swojej karcie graficznej, będzie potrzebował jakiejś formy adaptera. Inaczej po prostu się nie da - napisali.

Zobacz także