Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Projektant konsol NES i SNES odchodzi z Nintendo po 39 latach

Zajmie się nowymi pomysłami.

Okazuje się, że projektant konsol NES i SNES nie jest Japończykiem, a także nadal pracował w Nintendo. Lance Barr - o nim mowa - opuszcza japońską korporacją po niemal 39 latach.

Ostatnio mężczyzna był zaangażowany między innymi w rozwój kontrolera Nunchuck dla Wii - zauważa serwis Nintendo Life.

Barr dołączył do Nintendo w 1982 roku jako projektant i dyrektor do spraw marki, zajmując się najpierw maszynami arcade - automatami. To jednak przeprojektowanie japońskich konsol Famicom oraz Super Famicom sprawiło, że na zawsze zapisał się w historii gier wideo.

- Oryginalny projekt NES powstał w kilka miesięcy, uwzględniając kilka miesięcy w centrali w Japonii. Zakładał bezprzewodowy, modularny system, wyglądem przypominający bardziej nowoczesny system stereo niż elektroniczną zabawkę - wspominał w 2005 roku.

- Po pierwszym pokazie na targach CES zostałem poproszony o przeprojektowanie obudowy w oparciu o nowe wymagania techniczne. Aby zredukować koszty, porzucono bezprzewodowe funkcje, a także niektóre modułowe komponenty, jak klawiatura i nagrywarka.

Jak wspomina Barr, największym wyzwaniem było jednak „obrócenie” całej konsoli, by kontrolery podłączać od przodu, zamiast z tyłu - jak w Famicomie. Zmieniło się także łącze na kartridże. Wszystko to przełożyło się na inne proporcje obudowy.

Famicom kontra NES

Projekt przełożył się bezpośrednio także na to, jak wyglądał kontroler NES Zapper, dżojstik NES Advantage oraz odświeżony kontroler NES Max. Mężczyzna pracował później także nad zaktualizowanym NES-em oraz nad SNES-em, już w nieco odmiennym stylu.

Serwis LinkedIn wskazuje, że Barr „przeszedł na emeryturę” w lipcu, ale tylko po to, by zająć się innymi projektami, już poza Nintendo.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze